Mazda prezentuje swoje pierwsze elektroauto

23 października 2019, 11:38
steering-wheel-1901050_1920
Energetyka24
Energetyka24

Japoński koncern Mazda pokazał w środę na targach motoryzacyjnych w Tokio swój pierwszy samochód elektryczny - crossovera MX-30. Pojazd wyposażono w akumulator litowo-jonowy 35,5 kWh, jednak podczas prezentacji nie podano osiągów jakie zapewnia.

Jak podaje producent MX-30 będzie można podłączyć do instalacji szybkiego ładowania.

Mazda postanowiła w tym samochodzie wprowadzić generator, który imituje hałas silnika. Firma zapewnia jednak, że dźwięki emitowane przez system audio będą "brzmieć naturalnie i przyjemnie dla ucha".

Producent zdecydował się też zastosować w MX-30 drzwi z tylnymi zawiasami, które ułatwiają pasażerom dostęp do tylnych siedzeń. Postanowiono też usunąć słupek B. Mazda podaje, że przednie drzwi otwierają się do 82 stopni, a tylne do 80 stopni. Taka konfiguracja była ostatnio użyta w sportowym modelu RX-8.

Centralna konsola auta z powodów ekologicznych została wykonana w dużej mierze z korka. Firma zwraca uwagę, że jest to odniesienie do korzeni koncernu, czyli założenia w 1920 roku Toyo Cork Kogyo Company. Natomiast tkaniny wnętrza pochodzą z recyklingowanych butelek.

Samochód elektryczny Mazdy został wyposażony w różne systemy bezpieczeństwa w tym m.in. asystenta utrzymywania pasa ruchu, monitor martwego pola czy automatyczne hamowanie w sytuacji zagrożenia. Ten ostatni układ wspomaganie kierowcy wykrywa też przechodniów i rowerzystów.

MX-30 wchodzi do sprzedaży w Japonii w drugiej połowie 2020 roku. Ma też trafić do Europy i USA.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Olo
środa, 23 października 2019, 16:39

nie muszę jeździć w skórze ale, zwłaszcza biorąc pod uwagę jak wiele osób jest wrażliwych na elektrostatykę, wnętrza aut powinny być neutralne elektrostatycznie czyli z materiałów jak najbardziej naturalnych.

Tweets Energetyka24