Elektryczne autobusy Solarisa przejechały 10 mln kilometrów

15 stycznia 2019, 15:03
Urbino_18_electric_2018_2
Fot. www.solarisbus.com

Elektryczne autobusy marki Solaris - dostarczone do odbiorców w kilkunastu krajach Europy - przejechały już w 10 mln km. Wielkopolski producent poinformował, że dotąd dostarczył lub zebrał zamówienia na blisko 400 pojazdów elektrycznych.

Spółka poinformowała we wtorek, że elektryczne Urbino można spotkać na drogach 16 państw i 38 europejskich miast. Rekordzistą, jeśli chodzi o przebyte kilometry jest 12-metrowy autobus w Jaworznie, który na swoim koncie ma już prawie 250 tysięcy kilometrów. Ładowane pantografowo pojazdy tego operatora potrafią przejechać nawet 12 tys. kilometrów w miesiącu.

Premiera pierwszego bateryjnego Urbino miała miejsce w 2011 roku. Dotąd Solaris dostarczył do odbiorców ok. 200 autobusów elektrycznych, połowa z nich jeździ w Polsce. Ma zamówienia na następne blisko 200 takich pojazdów. W grudniu spółka podpisała umowę na dostawę 21 autobusów elektrycznych z poznańskim przewoźnikiem. MPK Poznań dostanie je do końca lutego 2020 roku.

"W niecałą dekadę po premierze seryjnie produkowane Urbino electric oferują te same możliwości operacyjne co autobusy spalinowe, nie emitując przy tym szkodliwych spalin i pozostając najbardziej przyjaznymi środowisku autobusami. Ewolucja elektrycznych napędów od napędu trolejbusowego, poprzez hybrydowy, a w końcu napędzany wyłącznie energią pochodzącą z baterii, została zwieńczona uznaniem ekspertów branżowych i nagrodą dla najlepszego autobusu roku 2017 – Bus of the Year" – poinformowała we wtorek spółka z podpoznańskiego Bolechowa.

Spółka wskazała przy tym, że według prognoz ekspertów w roku 2030 w Europie napęd elektryczny znajdzie się w niemal połowie nowych autobusów, a silniki spalinowe będą zamontowane w 7 proc. Autobusy elektryczne są bardziej ekonomiczne w eksploatacji, nie generują hałasu oraz szkodliwych emisji i to w nich Solaris upatruje przyszłość transportu miejskiego, coraz bardziej wzmacniając ten segment produkcji. 

Solaris to czołowy w Europie producent pojazdów komunikacji miejskiej. Do tej pory firma dostarczyła do 32 państw blisko 17 tys. pojazdów. Produkty Solaris Bus & Coach SA były wielokrotnie nagradzane za jakość i innowacyjność w Polsce i na świecie. (PAP)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
bender
poniedziałek, 21 stycznia 2019, 15:58

@Polak: jaki znowu hiszpański koncern? Za PAP: "Solaris Bus & Coach S.A. to czołowy w Europie producent pojazdów komunikacji miejskiej. Do tej pory firma dostarczyła do 32 państw na świecie blisko 17 tys. pojazdów. Spółka zatrudnia ponad 2300 osób w Polsce i blisko 300 pracowników w swoich zagranicznych oddziałach" https://www.energetyka24.com/solaris-dostarczy-22-trolejbusy-do-francji

Polak
środa, 16 stycznia 2019, 15:38

a co mnie obchodzi ile przejechały autobusy hiszpańskiego koncernu?

bender
wtorek, 15 stycznia 2019, 16:37

I to jest przykład udanej elektromobilności: ekonomia bez zbędnych kłamstw polityków. Spójrzmy na sukcesy programów rządowych dla porównania, haha. Jestem osobą, która PRL przeżyła i nie życzy sobie jego powrotu pod żadną postacią. Dlatego okrutnie wkurza mnie to, co zwycięskie ugrupowanie polityczne próbuje robić z moim krajem. Na szczęście nieudolnie, ale czas na rozwój tracimy...

Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24