Chiński producent pokazał elektryczną hulajnogę, która sama trafi do stacji

19 sierpnia 2019, 09:43
1024px-2019_Warszawa_Karmelicka,_hulajnogi_Lime_i_Hive
Fot.: commons.wikimedia.org
Energetyka24
Energetyka24

Produkująca elektryczne hulajnogi m.in. dla Birda i Lime'a chińska grupa Segway-Ninebot zaprezentowała urządzenie, które samodzielnie potrafi dotrzeć do stacji ładowania - podała agencja Reutera. Rozwiązanie ma być szczególnie użyteczne w przypadku wypożyczalni hulajnóg.

Częściowo autonomiczna hulajnoga z napędem elektrycznym chińskiego producenta ma pojawić się na ulicach w pierwszym kwartale 2020 r. Prezes i dyrektor generalny firmy Ninebot, Gao Lufeng, w wywiadzie dla Reutera powiedział, że hulajnogi wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) i sterowane zdalnie za pośrednictwem technologii chmurowej mogą radykalnie poprawić ekonomiczność usług opartych na wypożyczaniu tego rodzaju pojazdów.

"Problemem operatorów hulajnóg jest kwestia ich utrzymania przy zachowaniu niskich kosztów" - powiedział. Obecnie operatorzy flot tych pojazdów muszą je każdorazowo przewozić do stacji ładowania, aby uzupełnić poziom energii baterii. "Wierzę, że hulajnogi zastąpią rowery jako główne rozwiązanie dla mikromobilności" - powiedział Gao.

Częściowo autonomiczne hulajnogi z napędem elektrycznym mają kosztować ok. 1,5-2 tys. dolarów za sztukę (w porównaniu do standardowych modeli, które chiński producent sprzedaje obecnie firmom po około 100-300 dolarów).

Spółka założona w 2015 r. przez chińską firmę Ninebot i amerykański koncern z branży transportowej Segway stała się największym dostawcą hulajnóg dla firm takich jak Bird i Lime - wskazała agencja. Grupa Segway-Ninebot planuje wejście na chińską giełdę. Według prospektu emisyjnego złożonego w kwietniu firma sprzedała w 2018 r. 1,6 mln hulajnóg.

Usługi wypożyczania elektrycznych hulajnóg zostały wypromowane w 2017 r. w stanie Kalifornia na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W ciągu dwóch lat w rozwój tej branży zainwestowano kilkaset milionów dolarów. Obecnie firmy udostępniające tego rodzaju pojazdy świadczą swoje usługi w wielu miastach w USA i w Europie, w tym w Polsce.

Firma Segway-Ninebot wprowadziła na rynek również dwa autonomiczne roboty dostawcze - jeden do świadczenia usług na zewnątrz, a drugi do stosowania w pomieszczeniach. Początkowo mają one służyć w Chinach firmom zajmującym się dostarczaniem żywności.

Spółka prowadzi rozmowy m.in. z Meituan Dianping i należącym do Alibaba Group Ele.me. Pierwsza z tych usług ma zostać uruchomiona w połowie 2020 r.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Kiks
poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 13:35

Jasne. Koszt wynajmu takiej hulajnogi na tym samym odcinku przekracza koszt taksówki. Gdzieś tu logika?

Reklama
Tweets Energetyka24