ZE PAK zapowiada transformację energetyczną

6 sierpnia 2019, 09:35
550_800_crop__p0adnn_1d500a5df6010a76556dd9e0482db9aa
Fot. www.zepak.com.pl
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Drugi kocioł na biomasę i przygotowanie projektu farmy fotowoltaicznej w ZE PAK zapowiedziały władze spółki. Spółka zapowiada transformację energetyczną w kierunku przejścia do zielonej energii.

Kontrolowana przez Zygmunta Solorza spółka rozpoczęła proces zmniejszania udziału węgla w produkcji energii oraz rozwoju projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.

"Transformacja ZE PAK od wytwarzania energii węglowej do zielonej zajmie pewien czas, jednak jest to proces nieodwracalny. Chcemy być liderem zmian i pokazać, że można skutecznie wytwarzać energię neutralną dla środowiska naturalnego. Transformacja musi jednak być prowadzona tak, aby produkcja z nowych źródeł zbilansowała docelowo obecną bazującą na węglu" – powiedział cytowany w komunikacie p.o. prezes ZE PAK SA Henryk Sobierajski.

"Już dzisiaj mamy jeden kocioł 50 MW na biomasę, mamy zatwierdzoną inwestycję w drugi biomasowy, przygotowujemy się do projektu budowy farmy fotowoltaicznej. Jesteśmy również sygnatariuszem porozumienia na rzecz sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej i w ramach tego programu pracujemy między innymi nad projektem zeroemisyjnego transportu miejskiego w Koninie oraz magazynów energii" - dodał.

Sam Zygmunt Solorz zapowiedział powołanie stowarzyszenia, którego celem będzie czysta ekologicznie Polska.

"Czystego powietrza nie da się wyprodukować. Musimy wszyscy razem zacząć o nie dbać. Polakom żyje się coraz lepiej, gospodarka ma się coraz lepiej, ludzie mają dostęp do wszelkich produktów czy usług. Ale lepszego powietrza nie da się kupić. Dlatego zapraszam wszystkich do zaangażowania się w Program Czysta Polska. Dla nas, naszych dzieci i wnuków" - powiedział cytowany w komunikacie Solorz.

Do promowania i informowania o działaniach związanych ze sprawami proekologicznymi zostanie zaangażowana należąca do Solorza telewizja Polsat. Jak poinformowano, grupa Cyfrowy Polsat wprowadziła w ramach swojej floty samochody zeroemisyjne, zainstalowano w siedzibie firmy ładowarki elektryczne do samochodów, a także wprowadzono rozwiązania typu car-sharing.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
wnuczek
czwartek, 8 sierpnia 2019, 12:42

A później będziemy się dziwili, że ubywa lasów, lub że żywność drożej, jeśli komuś będzie bardziej opłacało się hodowanie roślin energetycznych zamiast konsumpcyjnych :)

observer
środa, 7 sierpnia 2019, 01:54

Nareszcie jakieś konkrety dla zmniejszenia trucia powietrza. Politycy tylko gadają a my oddychamy największym smogiem w UE

Reklama
Tweets Energetyka24