TSUE wydał korzystny dla Polski wyrok w sprawie OPAL

10 września 2019, 10:10
ropa
Fot.: Energetyka24.com
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Trybunał Sprawiedliwości UE wydał dzisiaj korzystny dla Polski wyrok w sprawie niemieckiego gazociągu OPAL - odnogi Nord Stream biegnącej wzdłuż polskiej granicy.

Sąd uchylił decyzję Komisji Europejskiej, zgodnie z którą rosyjski Gazprom mógł wykorzystać 100% przepustowości gazociągu OPAL. Zdaniem polskiego rządu i PGNiG, które zaskarżyły tę decyzję, sytuacja ta zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski.

Należy zasygnalizować, że TSUE może zwrócić szczególną uwagę na to, że zmiana decyzji ws. OPAL nastąpiła wskutek arbitralnego podejścia, niepoprzedzonego konsultacjami czy analizą rynku w Europie Środkowej, co automatycznie wiąże przedmiotową sytuację z obecną dominacją Gazpromu na tym obszarze i jej wzmocnieniem.

Istotną kwestią jest tu nadana decyzji klauzula natychmiastowej wykonalności.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Pavel 1949
środa, 11 września 2019, 14:01

A kto zapłaci za straty gazociągu OPAl?

prawieanonim
środa, 11 września 2019, 19:41

Rosja poniesie straty bo naruszyła prawo antymonopolowe.

środa, 11 września 2019, 19:35

Rosja. Bo łamie prawo antymonopolowe.

Df
wtorek, 10 września 2019, 22:26

Ale co to w praktyce oznacza? Prosze jak krowie na rowie.

Stary Grzyb
wtorek, 10 września 2019, 18:22

Tak trzymać i wzmacniać!

Pan Ferdek
wtorek, 10 września 2019, 23:46

Ty faktycznie myślisz, że ten wyrok "ostanie" się w Strasburgu? Albo, że w ogóle ktoś się nim przejmie? Przecież to, ze wyrok jest "prawomocny": o "niczym nie świadczy"-patrz wyrok dot. publikacji list poparcia do KRS. Czemu ktoś inny w UE miałby się zachować inaczej.

anda
wtorek, 10 września 2019, 17:15

No i co z tego, że wydał? czy ktoś naiwny myśli, że Niemcy będą trzymać niewykorzystany gazociąg i tracić pieniądze tylko dlatego, że jakiś trybunał coś tam wydał? A z przyczyn technicznych nikt inny nie może z tego gazociągu korzystać.

Szach mat w jednym ruchu.
wtorek, 10 września 2019, 15:28

Gazprom mamy problem? Choć pewnie za chwilę dyżurna sekcja będzie przekonywała ,że nie!!

anda
wtorek, 10 września 2019, 22:52

A jaki problem? Na podstawie tej samej dyrektywy Gazprom może zażądać dostępu do każdej sieci np . BP, na Ukrainę, na Słowację i co wtedy?

Miłośnik rosyjskiej przyrody.
środa, 11 września 2019, 21:50

Przeczytaj dyrektywę. Większość operatorów chętnie zaprosi Gazprom, ale nie sądzisz chyba że sami wykonają interkonekty.

Szach mat w jednym ruchu.
środa, 11 września 2019, 20:19

A nie mówiłem. Jest dyżurna sekcja.A gazprom niech zapłaci ukrainie co jest dłużny? To na początek. Bo już za chwile orzeczenie w sprawie naszej!!

anda
czwartek, 12 września 2019, 17:00

A niech Ukraina zapłaci za to co ukradła, a jaka dyżurna sekcja? że ktoś się przeciwstawia głupocie to już dyżurna sekcja - skoro tak piszesz to pewnie w niej pracujesz. Sami sobie strzelamy w stopę a potem będziemy płakać, że to winna "onych" a nie nas.

prawieanonim
piątek, 13 września 2019, 01:28

Ukraina coś ukradła? Ciekawe w jaki sposób skoro na granicy są liczniki gazu? Faktycznie dobrze napisał że od ciebie nie można zbyt wiele wymagać a już na pewno nie myślenia.

Szach mat w jednym ruchu.
czwartek, 12 września 2019, 22:01

Powiem tak dużo od Ciebie nie wymagam. Naprawdę ja jestem z Polski i interesuje mnie interes Polski. Jak sobie przypominam a dobrze sobie przypominam to Ty zawsze byłeś na nie. Więc nie imputuj mi tutaj jakiś swoich teorii dobrze. Z tego orzeczenia cieszy się cała Polska za wyjątkiem Ciebie? Wracajac do ukrainy to na razie gazprom czy Tobie się podoba czy nie przegrał proces z Ukrainą i to on jest dłużny pieniądze a nie Ukraina. Na koniec słyszysz tik tak,tik tak to odsetki dla ukrainy! Z każdym dniem z każdą godziną z każdą minutą z każdą sekundą?? Ps.mam nadzieje,że w krótce tak samo będą biły odsetki dla nas. Pozdrawiam gorąco w ten szczególny czas bo i jeszcze F-35. Nie martw się macie przecież doskononałe nie mające analogów su-57,oraz t-14 armata. Jakoś to będzie. Uszy do góry!!

anda
piątek, 13 września 2019, 03:19

A czy ja piszę że nie jesteś z Polski? możesz mieszkać i chronić cudze interesy jak to zwykle Polak potrafi. Powinieneś wiedzieć, że jest takie stare przysłowie "przyjaciół szukaj blisko a wrogów daleko" a my odwrotnie a potem płaczemy, że nas sprzedano. Jak mieszkasz czy w domu czy w bloku i masz wokoło sąsiadów przyjaznych to ci każdy pomoże w biedzie jak jesteś skłócony to ci każdy dołoży. Tyle razy pisałem mogliśmy być hubem na całą Europę i mieć tani gaz to woleliśmy wspierać obce interesy. A teraz nam plują w twarz i się z nas śmieją. Nie wiedziałem, że Polska kupiła Armaty i Su-57. A pokaż mi analoga dla Armaty czy Su-57. A co do odsetek to się nie ośmieszaj Gazprom ani Rosja na pewno ich nie zapłaci a tak proponuję troszeczkę głębiej wejść w temat a potem wypisywać bzdury.

prawieanonim
sobota, 14 września 2019, 11:25

Nie ma analoga do Armaty i Su-57 bo nikt inny nie produkuje złomu.

Tweets Energetyka24