Senat jednogłośnie za zmianą etykiet energooszczędności

10 maja 2019, 10:09
light-1030988_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Senat jednogłośnie i bez poprawek poparł nowelę ustawy w sprawie nowych wzorów etykiet informujących o klasie energooszczędności urządzeń AGD, np. pralek. Sprzęt znakowany będzie w skali od A do G, gdzie A to najwyższa oszczędność, a G - największe zużycie energii.

Nowela ustawy o informowaniu o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię ma dostosować polskie przepisy do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369, ustanawiającego nowe ramy etykietowania energetycznego i uchylającego obowiązującą wcześniej dyrektywę. Pierwsze wydawane przez Komisję Europejską akty delegowane, zmieniające etykiety energetyczne, prawdopodobnie wejdą w życie w 2021 r.

Najważniejszą konsekwencją dla konsumentów będzie zmiana wyglądu etykietek informujących o zużyciu przez dany produkt energii. W obecnie używanej skali oznaczenie A+++ wskazuje urządzenie najoszczędniejsze, a D - najbardziej energochłonne. Nowy system przewiduje znakowanie produktów w skali od A do G, gdzie A oznacza najwyższą oszczędność, a G - największe zużycie energii. Wymogami w zakresie etykietowania ma być objętych 15 grup produktów, m.in. pralki i klimatyzatory.

Zgodnie z nowelą, przez najbliższe lata na rynku nie będzie jeszcze produktów klasy A. Niektóre rodzaje najbardziej oszczędnych urządzeń dostaną klasę B. Natomiast w grupach urządzeń, co do których przewiduje się jeszcze duży postęp w oszczędności, klasa energetyczna C będzie początkowo najwyższą dostępną klasą. Klasy efektywności energetycznej B i A pojawią się dopiero w przyszłości.

Nowelizacja reguluje też obowiązki dostawców i dystrybutorów urządzeń objętych rozporządzeniem; zawiera także przepisy umożliwiające kontrolę realizacji nowych zasad odnośnie etykietowania, w tym przeciwdziałanie wprowadzania do obrotu produktów nie spełniających warunków regulacji przez odpowiednie krajowe instytucje, takie jak wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Etykiety energetyczne są zbiorem najważniejszych danych o urządzeniu i ułatwiają porównanie kilku produktów z tej samej grupy, np. lodówek, lamp czy telewizorów.

Za nowelizacją ustawy o etykietowaniu energetycznym produktów głosowało 84 senatorów - została ona przyjęta jednogłośnie. Do noweli Senat nie zgłosił żadnych poprawek. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Zbyszek
niedziela, 12 maja 2019, 18:54

Produkt P1 z oznaczeniem A+++ wykonany z materiałów do produkcji których zużyto energii X, a do utylizacji Y. Produkt P2 z oznaczeniem G wykonany z materiałów do produkcji których zużyto energii 1/3 X, a do utylizacji 1/2 Y. Który LEPSZY? Klasa energetyczna o niczym nie świadczy. Produkt o klasie G może w ogólnym rozrachunku być mniej energochłonnym i podlegać tańszej utylizacji niż A+++++++. Poza tym więcej energii może ulec stracie przy produkcji jednego telewizora działającego 10 lat niż pięciu działających 2 lata (planowe postarzanie sprzętu). Więc te literki można se wsadzić centralnie w ..... Nikt tego nie policzył i nie policzy bo nie leży to w interesie przemysłu produkującego coraz to nowsze gadżety.

Tweets Energetyka24