Nord Stream 2: Roszady właścicielskie przy statku mogącym ukończyć gazociąg

2 grudnia 2020, 13:48
flame-580342_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Barka Fortuna, opisywana jako jednostka uczestnicząca w budowie rosyjskiego odcinka gazociągu Nord Stream 2, zmieniła właściciela - podał w środę rosyjski dziennik "RBK". Nowym właścicielem jest firma zatrudniająca zaledwie dwóch pracowników.

Powołując się na dane z rejestru statków, "RBK" podaje, że Fortuna należy teraz do spółki Uniwersalna Grupa Transportowa (UTG). Wcześniej dzierżawcą była rosyjska firma MRTS, która w sierpniu ogłosiła, że nie będzie uczestniczyć w układaniu rur dla Nord Stream 2 w wodach Danii. Eksperci są zdania, że teraz Fortuna może wziąć udział w ukończeniu gazociągu, przynajmniej jego niewielkiego odcinka w wodach niemieckich - zauważa "RBK".

Przedstawiciel MRTS potwierdził RBK, że obecnie "nie ma żadnego związku z jednostką" Fortuna, a umowa dzierżawy została rozwiązana z inicjatywy właściciela. Firma wcześniej nie wymieniała nazwy właściciela dzierżawionej przez nią jednostki. Przy czym, z punktu widzenia obowiązujących w Rosji przepisów za właściciela statku czy okrętu można uznawać podmiot, który go eksploatuje.

Fortuna, jednostka używana przy budowie gazociągów na dnie morskim, najpierw zarejestrowana była w Hongkongu. Jak podaje "RBK", jako właściciel barki wymieniana była spółka Strategic Mileage Ltd., której akcjonariusze nie są znani.

W 2010 roku gazeta "South China Morning Post" podawała, że właścicielem barki jest spółka z Luksemburga o nazwie Maritime Construction Services (MCS). Gazeta wiązała tę spółkę z rosyjskim podmiotem zarejestrowanym w jednym z rajów podatkowych. Nie jest przy tym jasne, czy MCS była właścicielem, czy dzierżawcą Fortuny. Niemniej, na swojej stronie internetowej MCS wymieniała barkę aż do końca listopada br. Teraz ta wzmianka znikła.

Spółka UTG jest mikroprzedsiębiorstwem, którego zysk w 2019 roku wynosił 105 mln rubli (1,38 mln USD). Dyrektorem i właścicielem spółki jest Andriej Aprielenko. Firma zatrudnia dwie osoby.

28 listopada br. spółka Nord Stream 2 AG, która jest operatorem rosyjsko-niemieckiego gazociągu poinformowała, że planuje w grudniu wznowić układanie magistrali w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec, przy pomocy układających rury statków z kotwicami. Barka Fortuna znajduje się obecnie w niemieckim porcie Wismar nad Bałtykiem.

Pod koniec 2019 roku prezydent USA Donald Trump zalegalizował karanie sankcjami firm uczestniczących w budowie Nord Stream 2. W efekcie z przedsięwzięcia tego wycofała się szwajcarska firma Allseas wraz ze swymi dwoma statkami do układania rur na dnie morskim. Rosja zapowiadała ukończenie prac własnymi siłami; za główną jednostkę, która może je prowadzić, uważany jest statek Akademik Czerski.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
GB
niedziela, 6 grudnia 2020, 11:33

Wczoraj mieli rozpocząć budowę i miała to zrobić barka Fortuna. Wyszła z portu w Wismar i przeszła do kilkunastu mil morskich. Zakotwiczyla i sobie stoi niedaleko od Wismaru. Akademik Czerski też poszedł w pobliże budowy, ale ma jeszcze kilkadziesiąt mil do budowy. Stoi niedaleko od Kołobrzegu poza wodami terytorialnymi Polski. Być może nawet z lądu go widać. Gdyby rzeczywiście chcieli i mogli rozpocząć budowę 5 grudnia to te jednostki byłyby tam w czwartek/piątek.

wtorek, 8 grudnia 2020, 19:41

Akademik Czerski płynie pełną parą do..... Kaliningradu.

czytelnik D24
środa, 2 grudnia 2020, 18:00

Czy ktoś już zliczył ile słupów przewinęło się przez ten projekt?

Buczacza
środa, 2 grudnia 2020, 16:45

Kombinują jak koń pod górę! Taka potęgą! Potęga,która zatrudnia całe rzesze internetowych gamoni boi się 3 podpisów! Potęga która nie jest wstanie położyć gazociągu na płytkim Bałtyku? Takie to zacofanie techniczne.

HeHe
środa, 2 grudnia 2020, 22:22

Duuużo biedniejsze kraje zatrudniają całe rzesze internetowych gamoni. Twierdzisz, że NS2 AG nie jest w stanie położyć gazociągu w płytkim Bałtyku? Poczekamy, zobaczymy ... :)

Ener
sobota, 5 grudnia 2020, 13:57

Zatrudnianie troli to właśnie jedyna broń krajów trzeciego świata, prawdziwe mocarstwa nie muszą tego robić i udowadniać swój mocarstwowy status na forach internetowych. A na NS2 czekamy .. od roku. I to opóźnienie jest na razie jedynym faktem w sprawie. Reszta to spekulacje i oczekiwania.

Buczacza
czwartek, 3 grudnia 2020, 12:59

Najlepszym przykładem jest twoja obecność tutaj . 7-dni w tygodniu jak trzeba to 50 kom.dziennie! Mój ty Miodku od poprawnej polszczyzny. Moja babcia 96 lat dalej bardzo lotny umysł. Po lekturze twoich komentarzy . Określiła ciebie prosto"całe życie służył moskwie i dalej to robi". Twoja wyjątkowa aktywność i obrona rosji bije po oczach. A kłamstwa i propaganda którą uprawiasz na którą zwracają uwagę ci wszyscy są nie smaczne. Twoja agresja i nienawiść do wszystkiego co nie rosyjskie jest żenujące. Jak nisko trzeba upaść i jakim człowiekiem trzeba być? Pewnie państwo przycieło emeryturę! Wiadomo jakie państwo i jaka emerytura. Na szczęście to Polska bo gdyby to była twoja rasija. To za pisanie głupot jak masz to w zwyczaju. Najpierw dostałbyś ostrzeżenie. Następnie zostałbyś pobity. A na koniec wyskoczyłbyś przez okno! Tak działa twoje ulubione państwo, którego interesy tak karnie reprezentujesz. Na koniec polemika z czymś takim jak ty naprawa mnie odrazą.

T72B3
czwartek, 3 grudnia 2020, 14:23

Ooo odezwał się wsiowy Bóg i wielbiciel śmierdzącej Ukrainy który sam nie potrafi wyrazić dobrze po polsku

wtorek, 8 grudnia 2020, 19:42

Gdzie się tam doszukałeś Ukrainy???

GB
czwartek, 3 grudnia 2020, 17:02

Najważniejsze jest to że nad Ukrainą latają amerykańskie bombowce strategiczne, a to już blisko Moskwy.

HeHe
piątek, 4 grudnia 2020, 18:37

Zapewniam, że to przestałoby być dla ciebie "najważniejsze" gdyby przyszło ci przez dwa miesiące umierać na chorobę popromienną - czego oczywiście nikomu z nas nie życzę.

Buczacza
czwartek, 3 grudnia 2020, 14:44

Może jakiś przykład na tę miłość do ukrainy?

HeHe
czwartek, 3 grudnia 2020, 16:29

No widzisz. Już druga osoba zauważa żenujący poziom twojej polszczyzny. Naprawdę nie trzeba być Miodkiem aby to spostrzec :) Poza tym staraj się mniej szaleć z nienawiści bo efektem jest prawie bezsensowny bełkot (jak ten powyższy i wiele innych) a przez plucie jadem na tych którzy mają inne zdanie niż ty niebawem sam się zatrujesz.

mat bez ruchu
piątek, 4 grudnia 2020, 10:15

Fakt, język Szacha vel Smoleńska vel inne fajne bitwy itd. itd. jest specyficzny ale to nie przez związki z Ukrainą. To tzw. "prawdziwy Polak" zaślepiony nienawiścią do Rosji. A, że z wiedzą krucho, wychodzą takie kwiatki jak wyżej. I do tego ten brak konsekwencji: obiecywał już "nie pisać" a wytrzymał z tym tylko z tydzień.

czytelnik D24
czwartek, 3 grudnia 2020, 10:31

Nie jest bo gdyby był to już dawno by to zrobił.

Davien
czwartek, 3 grudnia 2020, 02:37

Nie, nie jest bo nie ma ani sprzętu ani umiejetności do tego potzrebnych, finał:)

Tweets Energetyka24