KGHM: W 2018 roku zaoszczędziliśmy tyle prądu ile zużywa małe miasto [RELACJA]

7 listopada 2019, 13:00
1024px-2011-08_Huta_Miedzi_Legnica_1
Huta Miedzi Legnica; Fot.: wikimedia.commons.org
Energetyka24
Energetyka24

„W kontekście zmian cen energii musimy patrzeć przede wszystkim na siebie i zwiększać efektywność energetyczną” - stwierdził Radosław Stach, wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź ds. produkcji w trakcie konferencji EuroPOWER 2019 w Warszawie.

„Jesteśmy największym przedsiębiorstwem energochłonnym w Polsce, ale konsekwentnie zmierzamy do zmniejszania zużycia energii elektrycznej” podkreślił Radosław Stach w trakcie panelu poświęconego cenom energii. Jego zdaniem mają one istotne znaczenie dla spółki, ale z punktu widzenia KGHM rozwiązaniem nie jest walka o niskie ceny, tylko zwiększanie efektywności energetycznej. Jak poinformował Stach, tylko w 2018 roku, dzięki podejmowanym działaniom, spółce udało się zaoszczędzić 60 GWh energii elektrycznej.

KGHM rozbudowuje również własne moce produkcyjne, które obecnie opierają się głównie na blokach gazowo-parowych. Obecnie moc zainstalowana w KGHM wynosi 80MW, co zaspokaja ok 20% zużywanej przez spółkę energii. Dodatkowo, własne moce wytwórcze mają na celu zapewnić KGHM bezpieczeństwo na wypadek blackoutu.

Obecnie zaś jednym z głównych priorytetów KGHM w dziedzinie energetyki jest zainstalowanie mocy opartych na źródłach odnawialnych. Docelowo ma to prowadzić do stworzenia nowego produktu - „zielonej miedzi” - czyli miedzi wyprodukowanej z wykorzystaniem OZE.

Radosław Stach występował jako jeden z panelistów podczas debaty poświęconej cenom energii, zorganizowanej w ramach konferencji EuroPOWER 2019, jaka odbyła się w dniach 6-7 listopada 2019 roku.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24