Polska musi szybko podjąć wiążące decyzje dot. rozwoju energetyki jądrowej. Firmy francuskie są wśród tych, z którymi prowadzone są w tej chwili poważne rozmowy - mówił PAP wicepremier Jarosław Gowin. Doświadczenia francuskie są interesujące m.in. w obszarze tzw. małych reaktorów - dodał.
Jak powiedział PAP wicepremier Jarosław Gowin, "Polska musi szybko podjąć wiążące decyzje, jeżeli chodzi o rozwój energetyki jądrowej".
"Firmy francuskie znajdują się wśród tych, z którymi prowadzone są w tej chwili poważne rozmowy" - przyznał. Zastrzegł, że jeszcze za wcześnie, by przesądzać, z kim Polska będzie realizować inwestycje w energetykę jądrową.
Jak powiedział Gowin, "również w obszarze tzw. małych reaktorów jądrowych doświadczenia francuskie są bardzo interesujące". "Francja jest niewątpliwie w Europie potęgą jądrową numer jeden" - podkreślił wicepremier.
W przyjętej przez rząd Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków o mocy do 9 GW. Zgodnie z PPEJ, Polska planuje budować tylko nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR.
Panie Gowin, była konsultacja z panią Mosbacher? Ano nie było ... więc cicho sza ... kelnerzy słuchają
Polska musi szybko podjąć wiążące decyzje - te glupie gadania trwaja juz chyba ponad 50 lat.
Wicepremier Jarosław Gowin wspierając rozwiązania francuskie w energetyce jądrowej łamie prawo. Takie wypowiedzi naruszają nasze zobowiązania zawarte w umowie pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Rzeczypospolitej Polskiej. Umowę tą podpisano w październiku 2020 roku i została ona ogłoszona w marcu 2021 roku. W umowie tej Polska podjęła zobowiązanie promowania Amerykanów, a nie Francuzów. Początek Art. 4 brzmi jednoznacznie: "Polska zachęca Spółkę Celową do wyboru amerykańskiego reaktora jądrowego oraz zaangażowania podmiotów amerykańskich jako głównego dostawcy technologii reaktorów jądrowych i głównego wykonawcy EPC w Programie [...]" Całość umowy można znaleźć na stronach internetowych traktaty.msz.gov.pl
od 2000 roku na AGHU leży dokumentacja Francuska przekazana Polsce bezpłatnie