Reklama

Elektroenergetyka

Energetyczne podsumowanie dnia - 20 września 2018 r.

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Zapraszamy do lektury energetycznego podsumowania dnia!

"Deformowana reforma". Rynek energii elektrycznej Ukrainy

Ukraina wyraźnie zintensyfikowała prace nad przygotowaniem bazy prawnej do startu rynku energii elektrycznej. Nie rozwiązuje to jednak fundamentalnych wyzwań w polityce taryfowej, która będzie hamowała jego rozwój i uderzała w perspektywy sektora jądrowego. Ukraiński rynek energii elektrycznej przyniesie wszystkim graczom namacalne skutki dopiero za kilka lat, a na natychmiastowe korzyści mogą liczyć środowiska oligarchiczne.

Ministerstwo Energii: model finansowania i data oddania polskiej elektrowni jądrowej do zmiany

Podczas Polsko-Koreańskiego Forum Nuklearnego w Warszawie Andrzej Sidło z Ministerstwa Energii podzielił się z uczestnikami informacjami co do zmian w polskim programie nuklearnym. 

Blok energetyczny PKN Orlen we Włocławku wróci do działania w marcu 2019r.

Blok energetyczny PKN Orlen we Włocławku, który wyłączono awaryjnie na początku września, będzie ponownie uruchomiony w marcu 2019 r. Wykonawca bloku, czyli konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska, ustalając przyczyny awarii uznał, że termin postoju musi zostać wydłużony.

Nie można się bać polskich wykonawców w inwestycjach energetycznych

Jednym z największych wyzwań w polskiej energetyce są inwestycje. Polska, z przyczyn faktycznych, stoi przed boomem inwestycyjnym w sektorze energetycznym. Wielokrotnie pisałem o szacunkach eksperckich, z których wynika, że do 2030 r. polska energetyka będzie wymagać inwestycji na poziomie 240 mld PLN, nie wliczając w to potencjalnej budowy elektrowni jądrowej. Jednak, aby sprostać temu wyzwaniu, konieczna jest harmonijna współpraca pomiędzy firmami wykonawczymi a inwestorami.

Katowice rozpoczęły przygotowania do grudniowego szczytu COP24

Przed grudniowym szczytem klimatycznym COP24 w Katowicach z początkiem października rozpocznie się budowa obiektów tymczasowych, które uzupełnią główne obiekty tego wydarzenia. W związku z tym 28 września zamknięte zostaną parkingi w tzw. Strefie Kultury.

Woźny - w ciągu 1,5 roku powstanie centralny rejestr pieców i kotłów

Najdalej w ciągu najbliższego półtora roku ma powstać centralny rejestr pieców i kotłów – baza danych, docelowo zawierająca informacje o sposobach ogrzewania wszystkich ok. 5,5 mln domów jednorodzinnych w Polsce – zapowiedział pełnomocnik premiera ds. rządowego programu „Czyste powietrze” Piotr Woźny.

Fortum uruchomił nową elektrociepłownię w Zabrzu

Po trwającej blisko 2,5 roku budowie koncern Fortum uruchomił w czwartek w Zabrzu (Śląskie) nową elektrociepłownię, która będzie dostarczać prąd i ciepło do ponad 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i sąsiednim Bytomiu. Inwestycja kosztowała 870 mln zł.

W Warszawie odbyło się Polsko-Koreańskie Forum Jądrowe

Firmy z Korei Południowej przedstawiły w czwartek w Warszawie swój potencjał w sektorze energetyki jądrowej podczas pierwszego Polsko-Koreańskiego Forum Jądrowego. Koreańczycy deklarują, że są zainteresowani udziałem w polskim programie jądrowym.

Kowalczyk: Wnioskodawcy programu Czyste Powietrze dostaną pieniądze na w styczniu-lutym

Osoba, która złożyła już wniosek o dofinansowanie z programu Czyste powietrze, może otrzymać dotację w styczniu - lutym - zapowiedział w czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że tylko w woj. mazowieckim zainteresowanie programem wyraziło już 700 osób.

Reklama

Komentarze

    Reklama