Emilewicz: wkrótce na rząd trafi projekt rekompensat dla branż energochłonnych

27 marca 2019, 13:27
840_472_matched__pmk8w2_jadwigaemilewicz
Fot.: MPIT
Energetyka24
Energetyka24

Projekt ustawy ws. rekompensat dla przemysłów energochłonnych trafi wkrótce pod obrady Rady Ministrów; jesteśmy na ostatniej prostej - powiedziała w środę PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Jak zaznaczyła szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii, projekt rekompensat dla przemysłów energochłonnych "nie powstał w związku ze wzrostem cen energii w ubiegłym roku".

"Pracowaliśmy nad nim niemal trzy lata. To są rozwiązania, które znane są w przemysłowych państwach UE: w Niemczech, we Francji, w Hiszpanii, gdzie koszt energii dla przemysłu, który najwięcej zatrudnia, najwięcej wnosi wartości dodanej do gospodarki, jest rekompensowany" - wyjaśniła.

"Ten projekt jest po Stałym Komitecie. Po nim musieliśmy doprecyzować szczegółowe rozwiązania z Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Energii. Jesteśmy naprawdę na ostatniej prostej. Za chwilę trafi on pod obrady Rady Ministrów, ponieważ determinacja i decyzja polityczna co do jego realizacji została podjęta" - powiedziała minister.

Jak informowała w październiku ubiegłego roku minister Emilewicz pakiet rozwiązań jest adresowany do przemysłów energochłonnych, będących największymi w Polsce konsumentami energii elektrycznej, m.in. to huty i inne duże zakłady przemysłowe. Potwierdziła, że w pakiecie powinny znaleźć się także ulgi, które odciążą przemysł energochłonny w zakresie zobowiązań wynikających z przyjętej w 2018 roku ustawy o rynku mocy.

O wprowadzenie ulg dla przemysłu energochłonnego zabiega m.in. środowisko hutnicze, ale także np. przemysł cementowy, papierniczy, chemiczny i wydobywczy. Właśnie w tych branżach największy jest udział energii w kosztach produkcji. W hutnictwie, zużywającym rocznie ok. 6 terawatogodzin energii, to nawet 40 proc. kosztów.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24