Ekologiczny cement pomoże w walce ze smogiem?

15 maja 2019, 15:00
smog-3125312_640
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń i gadżetów, które mają pomóc w oczyszczaniu powietrza. To nie tylko popularne maski antysmogowe, lecz także zasłony oczyszczające powietrze pod wpływem światła na zasadzie fotosyntezy czy specjalne antysmogowe kołyski. Niedługo jednak ich rola może być znacznie mniejsza, bo dzięki nowoczesnym technologiom właściwości oczyszczania powietrza może mieć beton. Dzięki użyciu w produkcji nanometrycznego dwutlenku tytanu utlenia szkodliwe tlenki azotu zawarte w spalinach. Taki cement może być stosowny m.in. w kostce brukowej, dachówkach czy panelach elewacyjnych. 

Według raportu WHO spośród pięćdziesięciu miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem aż trzydzieści trzy znajdują się w Polsce. Europejska Agencja Środowiska wskazuje zaś, że tylko w latach 2013–2016 w wyniku podwyższonego stężenia NO2 przedwcześnie zmarło w Polsce 1,7 tys. osób. Zanieczyszczone powietrze dostaje się również do wnętrza domów i mieszkań. To wszystko sprawia, że zdecydowana większość mieszkańców, zwłaszcza w miastach, inwestuje w urządzenia do oczyszczania powietrza czy gadżety chroniące przed zanieczyszczeniami.

Coraz częściej funkcję walki z zanieczyszczeniami pełni infrastruktura – np. pochłaniające smog chodniki czy elewacje. Jest to możliwe dzięki rewolucyjnej technologii z wykorzystaniem ditlenku tytanu TiO2.

– Cement zmieszany z ditlenkem tytanu ma możliwość oczyszczania powietrza, oczyszczania ze związków azotu, które są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. A przy naszych problemach ze smogiem to zostało dostrzeżone – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje prof. dr hab. inż. Jan Deja z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Opracowanie „Fotakatalityczne właściwości betonu zawierającego cement TioCem” przygotowane przez Marcina Sokołowskiego i Zbigniewa Giergicznego wskazuje, że nanokrystaliczny ditlenek tytanu TiO2 pod wpływem promieniowania UV,ulega aktywacji. W dalszej fazie na powierzchni betonu zawierającego TiO2 tworzą się rodniki wodorotlenowe oraz jony tlenowe, które mają silne właściwości utleniające. W efekcie naturalny proces utleniania jest znacznie szybszy, a przy tym szybciej rozpadają się szkodliwe związki, które znajdują się w powietrzu i zanieczyszczają powierzchnię betonu.

TiO2 redukuje szkodliwe tlenki azotu NOx, obecne w spalinach emitowanych przez silniki pojazdów. Na koniec procesu na powierzchni betonu tworzy się kwas azotowy, a następnie sole neutralizowane i spłukiwane przez deszcz. Z jednej strony, dzięki takiemu rozwiązaniu czystsze staje się powietrze, ale też cement dłużej zachowuje czystość.

– Mamy już w Warszawie przykłady zastosowania betonu z dodatkiem TiO2, czyli tlenku, który pochłania NOx-y. Nastawienie inwestorów na przyjazne środowisku rozwiązania techniczne i architektoniczne będą powodowały, że tych surowców czy też materiałów będzie stosowanych coraz więcej. Jest to rzeczywiście dobry przykład zastosowania materiału, betonu, który potrafi redukować emisję NOx-ów – przekonuje Ernest Jelito, prezes  i dyrektor generalny Górażdże Cement.

Pojawiają się już pierwsze rozwiązania w infrastrukturze miejskiej betonu z dodatkiem TiO2. W Warszawie już od 2018 roku przy Rondzie Daszyńskiego powstał pierwszy antysmogowy chodnik. Badania wykazały, że na terenie w pobliżu chodnika jest o ok. 30 proc. mniej tlenku azotu niż w innych miastach. W warunkach laboratoryjnych redukcja NOx sięga nawet 70 proc. Kolejne antysmogowe chodniki mają się pojawić w stolicy jeszcze w tym roku (fragmenty al. Lotników, al. Wojska Polskiego, al. Solidarności, ul. Zawodzie oraz ciągu ulic Czecha i Sejmikowa). 

Także w województwie podkarpackim powstał ekologiczny chodnik, gdzie kostka brukowa została wyprodukowana z cementu zawierającego ditlenek tytanu. W Krakowie powstał zaś budynek, którego elewację pokryto płytami z betonu architektonicznego na bazie cementu fotokatalitycznego. Z wykorzystaniem tej technologii produkowane są też dachówki. Może się też sprawdzić przy ekranach dźwiękoszczelnych.

– Cieszy mnie, że ten efekt fotokatalityczny, związany z obecnością TiO2 w wierzchniej warstwie betonu, został dostrzeżony. Świadomość społeczna wzrosła na tyle, że ludzie zaczynają dostrzegać  te pozytywne efekty związane z betonem – zaznacza prof. Jan Deja.

Według analityków Grand View Research do 2025 r. globalny rynek rozwiązań opartych na ditlenku tytanu ma osiągnąć wartość  ponad 28 mld dol. (Newseria)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Koko90
poniedziałek, 10 czerwca 2019, 15:27

No nie wiem, mi kostka brukowa wydaje się najsensowniejsza. Ja miałem ją zrobioną z Drogbruk i jest na lata. Nie wiem jakby było z cementem ekologicznym

racjonalista.
wtorek, 21 maja 2019, 15:16

to dobre rozwiazanie do wielkiego miasta o dużym nateżeniu ruchu, gdzie ludzie domy ogrzewają ciepołem miejskim ewentualnie gazem. U nas dużym problemem jest somg typu londyńskiego, czyli w skrócie sadza z pieców na węgiel i śmieci. no ale polska węglem stoi o promuje wszystko tylko nie odejście od palenia węglem w kopciuchach. należy walczyć z przyczyną a nie stutkiem. taki beton to dobry jest do Londynu, Paryża, bo tam głownie smog jest pochodzenia ze spalin samochodów, a u nas z kopciuchów

Anetka
wtorek, 21 maja 2019, 01:30

Jak tak patrzę i obserwuje i czytam... powstaje tyle nowych urządzeń i niby sposobów na smog. Zamiast po prostu pomoc bardziej społeczeństwu w wymianach kotłów - tworzą się jakieś cuda wianki! To oczyszczacze powietrza, ekologiczne ławki, aplikacje... a wystarczyłoby żeby wspomóc ludzi w wymianach przestarzałych kotłów i zabronić palenia nieekologicznym paliwem. Naprawdę cieszę się że mam to z głowy. Poszłam po rozum, kupiłam Mini BIO luxury z palnikiem BIO platinum VG, palę peletem... nie truje!

siwuszka
piątek, 17 maja 2019, 17:00

KAŻDA rzecz redukująca smog ma moje poparcie, czy to chodniki czy to oczyszczacze powietrza czy też jak w tym wypadku cement. Fajnie, że powstają takie rozwiązania ale warto myśleć też o tym, że nie mogą być drogie.. by trafić do jak największej liczby osób. Ja sama wymieniłam ostatnio (przed sezonem grzewczym) piec na ekologiczny kocioł EEI PELLETS od kostrzewy i jestem zachwycona, i czuję, że robię coś dobrego - zmieniajmy ten świat, dbajmy o powietrze !

zwykły obserwator
czwartek, 16 maja 2019, 10:54

Czy ktoś może wyjaśnić pochodzenie smogu? Kopiuchy do dla naiwniaków, fabryki pozamykane, elektrofiltry, gazowe elektrociepłownie - skąd smog? Może to benzyna ma tyle szuwaksu, że pyli? Może pomieszanie z poplątaniem czyli przedefiniowanie czegoś tam i wyszedł smog którego nie ma?

Tweets Energetyka24