Mińsk ustala taryfę za pompowanie ropy między Mozyrzem a Polską

5 sierpnia 2020, 16:25
rsz_rafineria_mozyrz
Fot. JSC Mozyr Oil Refinery

Ministerstwo Regulacji Antymonopolowych i Handlu Białorusi ustaliło taryfę za pompowanie ropy na trasie "stacja wysyłkowa produkcji liniowej Mozyrz – Adamowo-Zastawa (Polska)" - poinformowało ministerstwo na ogólnokrajowym legalnym portalu internetowym.

Zgodnie z obwieszczeniem, taryfa za transport ropy głównymi rurociągami "Drużba" na terytorium Białorusi przy rozliczeniach w rublach białoruskich na tym szlaku wynosi 8,43 rubla białoruskiego za 1 tonę netto (bez podatku VAT, równowartość 3,46 dolara).

Z kolei na stronie ministerstwa napisano, że "taryfa ta została ustalona w związku z koniecznością zorganizowania dostaw ropy do Rafinerii w Mozyrzu". Uchwała weszła w życie po jej oficjalnym ogłoszeniu.

Wcześniej prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko informował, że Mińsk współpracuje z Polską nad opcjami dostaw ropy amerykańskiej i saudyjskiej przez port w Gdańsku, a następnie rurociągiem do republiki. 

Pierwsze dostawy tą drogą już trafiły do naszych wschodnich sąsiadów.

Strona białoruska pracuje nad alternatywnymi dostawami na tle sporów dotyczących ceny ropy naftowej z tradycyjnym dostawcą surowców dla swoich rafinerii - Rosją.

Wcześniej źródło z sektora naftowego na Białorusi poinformowało RIA Novosti, że kraj zamierza do końca roku zacząć pompować ropę rurociągiem z Polski do swojej rafinerii w Mozyrzu, o wolumenie ok. 100 tys. ton miesięcznie, a stosowne porozumienie zostało osiągnięte z Warszawą.

Wiosną republika ustaliła taryfę za pompowanie rewersu ropy z Polski na trasie Adamowo-Zastawa - Mozyrz Rafineria na 8,58 rubla białoruskiego (ok. 3,52 dolara) za tonę, bez VAT.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24