Białoruś: Czysta ropa dotrze do Mozyrza nie wcześniej niż 4 maja

30 kwietnia 2019, 11:06
30163620418_ff376f2b6a_z
Fot. Ditmar Kuhnt / Flickr / ilustracyjne
Energetyka24
Energetyka24

Ropa wolna od zanieczyszczeń trafi do białoruskiej rafinerii w Mozyrzu nie wcześniej niż 4 maja - poinformował koncern Biełnaftachim, cytowany we wtorek przez agencję BiełTA. Na granicę z Białorusią ropa trafi najwcześniej późnym wieczorem 2 maja.

Według informacji podanej przez białoruskiego operatora rurociągu Przyjaźń, firmę Homeltransnafta, czysta ropa minęła węzeł w Unieczy w obwodzie briańskim w Rosji i znajduje się ok. 30 km za nim. Kolejnym etapem - informuje BiełTA - ma być wypompowanie zanieczyszczonej ropy z systemu rurociągów.

W poniedziałek ministerstwo energetyki Rosji zapowiedziało, że dobrej jakości ropa naftowa powinna dotrzeć 2 lub 3 maja do rafinerii w Mozyrzu. Według resortu w poniedziałek po południu ropa odpowiadająca wymogom dotarła na granicę białoruską. 

Wcześniej w poniedziałek rzecznik rosyjskiego wicepremiera Dmitrija Kozaka, Ilja Dżus powiedział, że ropa odpowiedniej jakości dotarła do instalacji rurociągu Przyjaźń w Unieczy, w pobliżu granicy z Białorusią, w południe tego dnia. Natomiast władze białoruskiego koncernu Biełnaftachim informowały, że czysta ropa nie dotarła jeszcze rurociągiem Przyjaźń na Białoruś. 

Odległość między obiektami w Unieczy a rafinerią w Mozyrzu to około 280 km.

Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń na Zachód przez Białoruś płynie zanieczyszczona ropa – w surowcu odnotowano przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw. Tranzyt ropy wstrzymały polski PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta.

W piątek w Mińsku odbyły się zwołane w trybie pilnym rozmowy z udziałem krajowych operatorów Przyjaźni z Białorusi, Rosji, Polski (PERN SA) i Ukrainy, po których poinformowano, że osiągnięto porozumienie w sprawie uregulowania sytuacji i badane są możliwości jego technicznej realizacji. (PAP)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24