Ekspert: za podwyżki cen paliw na stacjach odpowiada sytuacja na rynkach światowych

17 maja 2018, 10:35
fuel-1596622_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Podwyżki cen na stacjach mają swoje podłoże w czynnikach globalnych takich jak wycofanie się USA z porozumienia z Iranem, załamanie się wydobycia ropy w Wenezueli czy rosnące napięcie w rejonie Zatoki Perskiej.

"Wzrost cen paliw na stacjach to efekt wzrostu cen ropy na rynkach światowych" - powiedział w środę PAP Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen, przypominając, że w ciągu miesiąca baryłka ropy zdrożała o 7-8 dol.

Czyżewski nazwał to tzw. "premią strachu" wynikającą z "czynników globalnych". Ekspert zaliczył do nich m.in. wycofanie się USA z porozumienia z Iranem, załamanie się przemysłu wydobywczego w Wenezueli czy rosnące napięcie w rejonie Zatoki Perskiej. Jego zdaniem, kluczowe znaczenie dla klientów ma umocnienie się dolara, który zawsze drożeje w momentach światowych niepokojów. Dodał też, że ceny paliw w Polsce są jednymi z najniższych w Europie.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Marek1
czwartek, 17 maja 2018, 13:10

...\"ceny paliw w Polsce są jednymi z najniższych w Europie\" ... a czy pan ekspert uwzględnił również fakt, że Polacy nadal zarabiają 1/3 tego co Niemcy, Belgowie, Holendrzy ?? Albo bezczelną podwyżkę ceny paliwa o 10gr na litrze forsowaną przez \"jedynie słuszną partię\", którą \"dobra zmiana\" zamierza przeznaczyć na mityczną \"elektromobilność\" Kraju ? Ostatnio jakiś rządowy najmimorda w TVP(iS) udowadniał, ze taka podwyżka ceny paliwa NIE odbije się na cenach WSZYSTKIEGO w Polsce.