Ekspert dla E24: Finansowe wsparcie Zachodu dla Nord Stream 2 może się nie zwrócić

23 czerwca 2017, 16:53
Fot. Gazprom.ru

W wypowiedzi dla serwisu Energetyka24, mecenas Joanna Bogdańska, radca prawny w Kancelarii Kruk i Wspólnicy, wyjaśniła kwestię dofinansowania projektu Nord Stream 2 przez pięć zachodnioeuropejskich spółek. Zdaniem prawniczki, do Gazpromu wpłynęła na razie mała cześć środków. W dodatku, inwestycja ta jest obarczona dużym ryzykiem.

,,Z komunikatu przekazanego przez Uniper wynika, że projekt finansowany będzie z dwóch źródeł. W mniejszej części finansowany będzie ze środków pozyskanych z długoterminowego kredytu udzielonego na rzecz Nord Stream 2 AG. Kredyt uruchomiony zostanie do końca 2017 roku, co oznacza, że przynajmniej jedna transza kredytu powinna zostać wypłacona jeszcze w 2017 roku” – powiedziała Bogdańska.

Przypomnijmy, jak poinformował prezes Gazpromu Aleksy Miller, Holendersko-brytyjski Shell, niemieckie Wintershall i Uniper, francuskie Engie i austriacki OMV miały przekazać należącej do rosyjskiego giganta spółce Nord Stream 2 AG po 950 mln euro. W ten sposób zachodni partnerzy rosyjskiego koncernu zapewnią sfinansowanie 50 proc. łącznej wartości projektu ocenianej na 9,5 mld euro. Pozostałą część spłaci Gazprom.

Zobacz także: Zachodnie spółki przekazały środki na budowę Nord Stream 2

,,W pozostałej części projekt finansowany będzie w ramach tzw. finansowania projektowego. Finansowanie takie charakteryzuje się tym, że inwestorzy przekazują środki na realizację projektów na podstawie umów pożyczek lub umów kredytu, ale spłata tych zobowiązań następuje wyłącznie z nadwyżek pieniężnych wygenerowanych przez dany projekt. Jest to dla inwestorów dosyć ryzykowna forma finansowania inwestycji, gdyż spłata ich wkładu nastąpi dopiero po rzeczywistym uruchomieniu projektu i wygenerowaniu przychodu” - dodaje.

Jak twierdzi Bogdańska, szczegółowe warunki udzielenia finansowania w ramach finansowania projektowego, w szczególności kiedy środki finansowe miałyby zostać wpłacone w celu realizacji projektu nie są znane.

Taki model finansowania wskazuje jednak, że objęcie podmorskiej części gazociągu prawem antymonopolowym Unii Europejskiej może przeszkodzić w zwrocie nakładów zachodnich koncernów.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Ngix
sobota, 24 czerwca 2017, 10:37

Bo tu nie chodzi o to by koszty się zwróciły tu chodzi cele wyższe takie jak m.in trzymanie na uwięzi establishment europejski.Czyli totalna kontrola i uzależnienie od Rosji i jej pociotków z UE. NS2 to forma niewolnictwa dla krajów UE. Te pieniądz zwrócą się w inny niematerialny sposób. A wygrany tylko jest jeden Rosja. Dzięki NS2 Rosja stworzy potężniejszą armię , która ma na celu zniszczyć zachód . Putin ma aspiracje Stalina z 2 wś, gdyby Hitler nie uderzył na Rosję to ta by uderzyła na zachód . Być może Hitlerowi kurjozalnie zawdzięczamy, że Polska nie została wymazana czerwoną farbą z mapy.

Tweets Energetyka24