Reklama

Gaz

Ekolodzy bez wątpliwości: Nord Stream 2 szkodliwy dla środowiska

Fot. Travis / Flickr.com
Fot. Travis / Flickr.com

W warszawskiej siedzibie ClientEarth przedstawiono dziś stanowisko organizacji społecznych na temat oceny oddziaływania projektu Nord Stream 2 na środowisko naturalne. Według wspólnego raportu ClientEarth i Greanpeace inwestycja jest sprzeczna z polityką środowiskową Unii Europejską i stanowi zagrożenie dla wielu obszarów, w tym objętych unijnym programem „Natura 2000”.

„Nord Stream 2 to szkodliwa inwestycja koncernów, które starają się uzależnić Europę od paliw kopalnianych. Odbywa się to opd dyktando koncernów, które są w stanie wpływać na zmianę prawa” – powiedział Robert Kryglicki, dyrektor Greenpeace Polska, podczas briefingu organizowanego w siedzibie ClientEarth. Przykładem takich praktyk jest budowa gazociągu na terenie Rezerwatu Kurgalskiego, znajdujący się w południowej części Zatoki Fińskiej. W opublikowanej kilka dni temu przez Greenpeace wewnętrznej korespondencji rosyjskiego rządu i spółki Gazprom urzędnicy przyznają, że projekt jest sprzeczny z prawem i próbują w sposób nielegalny przeforsować projekt poprzez zmianę granic rezerwatu lub bezpośredniej zmiany przepisów środowiskowych Federacji Rosyjskiej. Cyglicki wskazał, że zdobywanie pozytywnych ocen środowiskowych dla projektu Nord Stream 2 odbywa się za pomocą taktyki salami polegającej na podzieleniu inwestycji na odcinki i traktowaniu ich jako oddzielne sprawy prawne. „Jest to niezgodne z unijnymi standardami” – stwierdził przedstawiciel Greenpeace.

Z kolei dr Marcin Stoczkiewicz z ClientEarth Pranicy dla Ziemie wskazał, że projekt inwestycji przebiega w pobliży obszarów objętych programem „Natura 2000” aż w ośmiu państwach Unii Europejskiej. W dwóch przypadkach dotyczy to terenów znajdujących się na terenie Polski: Zatoki Pomorskiej i Ostoi na Zatoce Pomorskiej, które są oddalone o zaledwie kilka kilometrów od planowanego przebiegu rurociągu. Dr Stoczkiewicz podkreślił, że również obszary bezpośrednio sąsiadujące z projektem wymagają oceny środowiskowej. Zwłaszcza, że gazociąg, który według projektu ma mieć zdolność przesyłu 55 mld metrów sześc. gazu, co oznacza emisje 106 mln ton rocznie. „Raport oceny oddziaływania na środowisko dla projektu Nord Stream 2 nie zawiera wystarczających informacji, które pozwoliłyby na rzetelną ocenę wpływu tej inwestycji na faunę i florę Morza Bałtyckiego. Z tego powodu jest projekt sprzeczny z europejską polityką środowiskową i długofalowymi celami polityki klimatycznej.

Zobacz także: Gazprom "odgrzewa" pomysł gazoportu nad Bałykiem. Powodem problemy Nord Stream 2? [KOMENTARZ]

Przedstawiciele organizacji zaprosili także na publiczne przedstawienie raportu na temat oddziaływania na środowisko projektu Nord Stream 2, które zostanie przedstawione przez przedstawicieli spółki odpowiedzialnej za budowę inwestycji. Spotkanie organizawane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie odbędzie się w Urzędzie Wojewódzkim. ClientEarth i Greenpeace zapowiedziały obecność na prezentacji.

Zobacz także: Nord Stream 2 zaprezentuje się w Szczecinie

Reklama

Komentarze

    Reklama