Druga nitka ropociągu pomorskiego zostanie oddana do końca 2023 r.

18 września 2019, 12:23
pern
Fot.: PERN
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Zadaniem PERN jest doprowadzenie do pełnego zróżnicowania kierunków dostaw ropy naftowej do Polski, zwłaszcza do rafinerii PKN Orlen – powiedział w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, który odwiedził bazę surowcową spółki pod Płockiem.

Przypominając o 60. rocznicy utworzenia PERN, Naimski podkreślił, iż obecnie spółka ta stanowi „niezbędny element całego sektora bezpieczeństwa energetycznego w Polsce”.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej zwrócił jednocześnie uwagę na realizowane przez PERN inwestycje polegające m.in. na rozbudowie infrastruktury magazynowej i rurociągowej, związanej ze składowaniem i przesyłem ropy naftowej oraz paliw, na które - według spółki - do 2022 r. nakłady wyniosą łącznie 2,7 mld zł.

„Dzisiaj PERN ma przed sobą zadanie, które wykonuje od kilku lat bardzo skutecznie, doprowadzić do pełnego zróżnicowania kierunków dostaw ropy naftowej do Polski, do naszych rafinerii, w szczególności do rafinerii płockiej” – oświadczył Naimski podczas wizyty w bazie magazynowej ropy naftowej spółki w Miszewku Strzałkowskim.

Przypomniał, iż PERN to jeden z podmiotów, który wdraża przyjęty przez rząd strategiczny plan rozwoju sektora naftowego. „Fundamentem tego stanie się zbudowanie drugiej nitki ropociągu pomorskiego, który praktycznie rzecz biorąc powiększony o 100 proc. (przepustowości – PAP) na trasie przesyłowej z Naftoportu do Płocka i umożliwi faktycznie rafinerii płockiej całkowitą swobodę, całkowitą wolność wyboru surowca, który będzie w tej rafinerii przetwarzany” – podkreślił.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, odnosząc się do wielkości środków finansowych, jakie PERN zamierza przeznaczyć na strategiczne inwestycje, zauważył jednocześnie: „Mogę  powiedzieć, że te prawie 3 mld zł nakładów w ciągu kilku lat w PERN to jest rewolucja, którą ewolucyjnie wprowadzamy”. „To proces, który wymaga kilku lat. Zaczęliśmy cztery lata temu. I mogę powiedzieć, że w 2023 r. będziemy mieli praktycznie rzecz biorąc ten plan, tę wizję zrealizowaną” – dodał Naimski.

PERN podał m.in., że druga nitka jego rurociągu pomorskiego, rewersyjnej magistrali surowcowej na trasie Gdańsk-Płock, zostanie oddana do użytku do końca 2023 r. "PERN rozbudowuje parki zbiornikowe i ropociąg, by umożliwić pełną dywersyfikację dostaw ropy naftowej do kraju" - podkreśliła spółka.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Stary Grzyb
czwartek, 19 września 2019, 14:20

Doskonała wiadomość - oznacza ona, że od roku 2023 Polska będzie mogła definitywnie zakończyć import tak ropy naftowej (już obecnie ponad 50% ORLEN importuje spoza Rosji), jak i gazu z Rosji. Tym samym nie tylko przestaniemy - co obecnie czynimy z konieczności, odziedziczonej po peerelu - finansować odwiecznego wroga, ale zarazem uzyskamy możliwość znaczącego reeksportu gazu i ropy, kupowanych poza Rosją. Tak trzymać i wzmacniać, a przy okazji wzmacniać wojsko i sojusz z USA, bo dla Rosji są to jak najgorsze (czyli dla Polski jak najlepsze) wiadomości.

Tweets Energetyka24