Drony zaatakowały największą rafinerię Saudi Aramco

14 września 2019, 10:21
Petro Rabigh
Fot. www.saudiaramco.com / ilustracyjne
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Dwie instalacje w rafinerii Abqaiq, należącej do koncernu Saudi Aramco w miejscowości Buquyaq na wschodzie Arabii Saudyjskiej, stały się w sobotę wcześnie rano celem ataków dronów; doszło do dwóch pożarów - podała oficjalna agencja SPA, powołując się na MSW.

"Ekipy bezpieczeństwa przemysłowego Aramco zainterweniowały i opanowały pożary w dwóch instalacjach w Abqaiq i Khurais" - napisała SPA. 

Na razie nie podano, czy były ofiary zamachu, ani jaki efekt może wywołać atak na moce produkcyjne giganta naftowego Aramco. 

Saudyjski państwowy koncern Aramco określa rafinerię Abqaiq jako największą instalację do przeroby ropy na świecie. Szacuje się, że produkuje się tu dziennie do 7 mln baryłek ropy.  

Nikt do tej pory nie wziąć odpowiedzialności za atak na urządzenia koncernu, choć rebelianci z szyickiego ruchu Huti dokonywali już wcześniej w Arabii Saudyjskiej zamachów przy użyciu dronów. 

W przeszłości rafineria była wielokrotnie celem zamachów, m. in. Al-Kaidy, której zamachowcy samobójcy dokonali nieudanego ataku w lutym 2006 r. 

Tocząca się od czterech lat wojna domowa w Jemenie, w której koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej walczy z rebeliantami Huti, wspieranymi przez Iran, pochłonęła już tysiące ofiar i spowodowała kryzys humanitarny o gigantycznych rozmiarach. Wsparcie USA dla sił koalicji ma głównie charakter logistyczny i wywiadowczy.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
konsul
wtorek, 17 września 2019, 13:27

To wygląda na ustawkę … największa rafineria na świecie, już wcześniej atakowana pozostaje bez ochrony przeciw dronom, obrony przeciwlotniczej ? Do ataku przyznają się rebelianci Huti. USA informują, że po "analizie" skąd nadleciały drony, że to Iran :) … Jakby dron nie mógł zrobić koła, zakręcić, wznieść się itp. Jest to tak cienkie propagandowo, że trudno w to uwierzyć. Izrael i USA chcą mieć pretekst do uderzenia na Iran … będzie to kolejna sztucznie wywołana woja. Izraelowi chodzi o wprowadzenie chaosu i osłabienia wewnętrznego w każdym Państwie które mu potencjalnie zagraża … i na razie jest w tym skuteczny ...

adam
poniedziałek, 16 września 2019, 11:46

"Tocząca się od czterech lat wojna domowa w Jemenie, w której koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej walczy z rebeliantami Huti, wspieranymi przez Iran" czy to faktycznie woja domowa? z tego zdania wynika, że po prostu Iran walczy z Arabią na terytorium Jemenu, tak jak się to robi we współczesnych konfliktach

Rzeszow
niedziela, 15 września 2019, 20:31

Pantsir-S1 ,Robi Tonite..

Komentator
sobota, 14 września 2019, 18:59

Już wiadomo że rafinerie zaatakowano z powietrza przy użyciu dronów, "A Patrioty milczały".

Katon
niedziela, 15 września 2019, 09:28

Gdzie były patrioty? Czy Davien może to skomentować? Przecież widzą wszystko i mają stuprocentową skuteczność.

sobota, 14 września 2019, 23:56

No błagam. Patrioty nie są do dronów. To jak tłuc z czołgu do komara.

z
poniedziałek, 16 września 2019, 13:42

Takie małe , a takie skuteczne były te drony

Tweets Energetyka24