Do USA płynie 40 milionów baryłek saudyjskiej ropy

23 kwietnia 2020, 12:48
4867978217_61ec3a9e3a_c
Fot. MD111 / Flickr

Arabia Saudyjska bada możliwość przekierowania tankowców płynących do Stanów Zjednoczonych, jeśli prezydent Donald Trump zdecyduje się na wprowadzenie zakazu importu ropy z Królestwa.

„Arabia Saudyjska sprawdza, czy będzie w stanie przekierować ładunki do innych krajów, jeśli USA wstrzymają import” - poinformowała dzisiaj agencja Reutera. Źródła dodają, że Królestwo badało możliwość przechowania surowca na wodzie, ale w związku z gwałtownie rosnącymi stawkami właściciele jednostek nie chcieli podjąć tego typu zobowiązań.

Obecnie w drodze do USA jest około 40 milionów baryłek ropy, która powinna dotrzeć do swoich destynacji w ciągu najbliższych tygodni. Większość punktów odbioru dla klientów kupujących saudyjski surowiec zlokalizowana jest wzdłuż zachodniego wybrzeża USA. Według Energy Information Administration obszar ten odpowiada za połowę całego importu ropy z Arabii Saudyjskiej.

Amerykański sekretarz energii poinformował we wtorek, że Donald Trump rozważa wszystkie możliwości wsparcia krajowego sektora naftowego i gazowego, włącznie z zakazem importu z Królestwa Arabii Saudyjskiej.

Przekierowanie dostaw z rynku amerykańskiego na europejski lub azjatycki wzmocni presję cenową na surowiec oraz może stanowić poważną trudność w zakresie magazynowania.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Mateo
piątek, 24 kwietnia 2020, 01:10

Czy ktos sie orientuje czy mozna magazynowac rope w wyrobiskach kopalni wegla?

Mateo
piątek, 24 kwietnia 2020, 01:05

A jak wyglada sytuacja Orlenu I rafinerii z grupy, Lotos, polskie zakupy w marcu I kwietniu? Polskie magazyny, przerob, kontakty z producentami ropy.

jrli
czwartek, 23 kwietnia 2020, 20:54

Czy ktoś wie ile Saudyjskiej ropy płynie do Polski ? Może pandemia jest to punktem zwrotnym w zakupach od Rosjan ?

Tweets Energetyka24