Do końca czerwca powstanie "Nowa Kompania Węglowa"

17 marca 2015, 12:42
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Do końca czerwca br. powstanie Nowa Kompania Węglowa, do której zostanie przekazanych jedenaście kopalń – poinformował Wojciech Kowalczyk,  sekretarz stanu oraz pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa.

 

– Sektor górniczy daje bezpośrednie zatrudnienie 103 tys. osób. Naszą intencją jest zachowanie jak największej ilości miejsc pracy w sektorze i w firmach okołogórniczych. Działania naprawcze zmierzają do sytuacji, w której produkcja węgla będzie rentowna – powiedział Rafał Baniak, podsekretarz stanu w MSP podczas obrad Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal w Katowicach.

– Realizacja ustaleń planu naprawczego górnictwa odbywa się przy stałej współpracy strony rządowej, pracodawców oraz strony związkowej. Do końca czerwca powstanie Nowa Kompania Węglowa, do której zostanie przekazanych jedenaście kopalń – powiedział Wojciech Kowalczyk,  sekretarz stanu w MSP oraz pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa.

Rafał Baniak zauważył, że  intencją rządu jest takie przeprowadzenie reform w polskim górnictwie, aby spółki, które są w trudnej sytuacji ekonomicznej były w stanie sprostać wymaganiom wolnego rynku, pomimo spadających cen węgla.

– Węgiel kamienny przez kolejnych kilkadziesiąt lat będzie podstawą miksu energetycznego Polski.  Dlatego sektor górniczy ma strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki  – powiedział Rafał Baniak.

Euracoal zrzesza producentów oraz importerów, zajmujących się obrotem węglem w Europie. Obecnie Euracoal łączy 35 organizacji z 20 krajów.

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Tyberios
wtorek, 17 marca 2015, 15:51

A choćby i dziesięć razy nazwę zmieniali... leśne dziadki związkowe są i tak nie do ruszenia i jak doją kasę tak będą doić dalej. Choćby paliło się i waliło to związki nie dopuszczą do tego by stracić ciepłe posadki. Więc każda "reforma" bez drastycznego ukrócenia tego szaleństwa będzie psu na budę. Może niech tam konsultantem pan Izdebski zostanie... on najlepiej wie jak dymać rodzimych górników i jak tani węgiel sprowadzać z Rosji.

Tweets Energetyka24