Do 2020 roku w Polsce powstanie 450 biogazowni

13 października 2016, 16:57
Biogazownia fot. Wikipedia Commons

Polski rynek instalacji energetycznego spalania biogazu bardzo dynamicznie się rozwija. Jest to spowodowane przede wszystkim zachętami inwestycyjnymi wynikającymi z tego, że Ministerstwo Energii uznało tego typu instalacje za kluczowe dla polskiej gospodarki. W efekcie do 2020 roku w Polsce może powstać około 450 biogazowni.

Zgodnie z danymi przytoczonymi w artykule w dzienniku "Rzeczpospolita", powołującej się na szacunki Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego (UPEBI), do tej pory złożono już od 600 do 700 wniosków o wydanie decyzji środowiskowych dla biogazowni rolniczych. W zaawansowanej fazie znajduje się natomiast 120 projektów, które otrzymały już pozwolenie na budowę i mogą wziąć udział w aukcjach.

Aukcje te mają charakter wsparcia Odnawialnych Źródeł Energii. Zastąpią one zielone certyfikaty, które były instrumentem stosowanym przed nowelizacją przepisów dotyczących wsparcia OZE. Eksperci UPEBI szacują, że o wsparcie w ramach aukcji starać się może od 120 do 150 instalacji rocznie. W efekcie do 2020 roku w naszym kraju może powstać około 450 biogazowni.

Nowe przepisy największe wsparcie w systemie aukcji energii z OZE przewidują przede wszystkim dla tych technologii, które wytwarzają energię w sposób stabilny i przewidywalny. Oznacza to, że największe wsparcie otrzymają biogazownie, a mniejsze  będzie przeznaczone na produkcję energii z wiatru i słońca.

Zobacz także: Ekspert: Polska nie wykorzystuje możliwości, które daje Plan Junckera

Zobacz także: Moc zainstalowana biogazowni przekroczyła 100 MW


 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24