Reklama

Górnictwo

DGP: Ministerstwo Energii zamknie na początek sześć kopalń

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, piątkowa decyzja Komisji Europejskiej przypieczętowała los sześciu polskich kopalń, które zostaną zamknięte już w przyszłym roku. Koszty osłon socjalnych dla odchodzących z pracy górników mogą sięgnąć nawet 400 milionów złotych, a według źródeł DGP to dopiero początek restrukturyzacji.

Bruksela, akceptując plan pomocowy polskiego rządu, polegający na przekazaniu kopalniom 7,95 mld zł, zadecydowała również o zamknięciu zakładów Makoszowy, Sośnica, Krupiński Rydułtowy, Śląsk i części Pokoju. DGP zaznacza jednak, że wkrótce do grona tego dołączyć mogą Wujek, Wieczorek i Halemba.

 

Decyzja Komisji Europejskiej zagwarantowała również osłony socjalne dla górników, którzy zdecydują się odejść z likwidowanych kopalni. Redukcja zatrudnienia ma opierać się na dobrowolności- przynajmniej tak stwierdził minister energii Krzysztof Tchórzewski, który deklarował, że w branży górniczej zwolnień nie będzie.

 

Państwowe pieniądze, których transfer do kopalń został zaakceptowany przez Brukselę, posłużą też finansowaniu zostaną zabezpieczenia kopalnianych szybów, likwidacji infrastruktury, naprawy szkód środowiskowych oraz rekultywacji gruntów. Pozostała część środków pozwoli na pokrycie strat produkcyjnych kopalń, aż do dnia zamknięcia.

 

Zobacz także: KE zatwierdziła polski plan restrukturyzacji górnictwa

Reklama

Komentarze

    Reklama