Dane wskazują, że Fortuna dobudowała kawałek Nord Streamu 2

28 grudnia 2020, 16:34
nord stream
Fot. nord-stream.com

Rosyjski statek do układania rur Fortuna opuścił plac budowy gazociągu Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim, pokazały w poniedziałek dane Refinitiv Eikon. Wskazały ponadto, że 2,6-kilometrowy odcinek projektu na wodach niemieckich mógł zostać ukończony.

Dane pokazały, że Fortuna wpłynęła do północno-niemieckiego portu Wismar.

Fortuna wznowiła na początku tego miesiąca prace nad rurociągiem, który będzie przepompowywał gaz bezpośrednio z Rosji do Europy Zachodniej, omijając Ukrainę. Prace zostały zawieszone na rok ze względu na ryzyko sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych.

Nord Stream 2 AG nie odpowiedział Reutersowi na prośbę o komentarz na temat ostatnich wydarzeń.

Rurociąg, który szacuje się na 9,5 mld euro (11,6 mld dolarów), sprawi, że Europa Zachodnia będzie bardziej zależna od rosyjskiego gazu. Waszyngton twierdzi, że zagrozi europejskiemu bezpieczeństwu energetycznemu. Projekt stał się punktem zapalnym w stosunkach między Rosją a Zachodem, które spadły do pozimnowojennych minimów. Kreml nazwał sankcje "nieuczciwą konkurencją".

Fortuna ma w przyszłym miesiącu kontynuować budowę rurociągu na wodach duńskich.

Reklama

Reklama

Konsorcjum budujące gazociąg, kierowane przez rosyjskiego giganta gazowego Gazprom wraz z zachodnimi partnerami, musi jeszcze ułożyć ponad 100 km rurociągu, ponad 90% projektu zostało ukończone.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Stary sflaczały Grzyb
czwartek, 31 grudnia 2020, 20:33

tak trzymać i wzmacniać

Dziwak
wtorek, 29 grudnia 2020, 10:30

Najgorsza jest w tym , ze jak nauczą się to robić to rurki do Japonii to chwila. Europa o ich gazie może zapomnieć on naprawdę zrobią dywersyfikację. Dostanie ten kto da więcej.

Buczacza
wtorek, 29 grudnia 2020, 16:57

Faktycznie dziwak !

Tweets Energetyka24