Czy porozumienie USA i Niemiec ws. Nord Stream 2 zagraża Polsce?

29 lipca 2021, 13:01

Stany Zjednoczone zawarły z Niemcami porozumienie w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Co oznacza to dla Europy Środkowej i Polski? O tym opowiada red. Jakub Wiech.

KomentarzeLiczba komentarzy: 14
dusan
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:50

Czy mozecie juz przestac wypisywac idiotyzmy związane z NS II, to juz jest żałosne i moze świadczyc tylko i wyłącznie o głupocie, tak o głupocie, bo Rosja proponowała budowe Jamał II przez Polskę, i co wyszło, Polska się nie zgodziła,a teraz skomlenie i rozpatrywanie zagrożen. Trzeba było sprawe przemyślec, a nie teraz ....... wymyslaja o jakichs paktach. Głupota jak widac nie boli.

Kiks
środa, 1 września 2021, 14:37

Przestań bzdury wypisywać. Polsce proponowano gruszki na wierzbie, aby skompromitować jej wiarygodność i wmówić, że chodzi tylko o partykularne interesy.

mc.
czwartek, 5 sierpnia 2021, 15:47

Kłamiesz. Prezes Gazpromu w grudniu 1999 roku ogłosił że rezygnują z drugiej nitki Jamalu. W 2012 ówczesny premier Polski potwierdził zmianę umowy i zrezygnował z odszkodowania. Ciekawe dlaczego...

Z gor Alp
sobota, 31 lipca 2021, 07:34

Polsce najbardziej zagrazaja biznesy z USA

Niuniu
piątek, 30 lipca 2021, 16:28

Może już czas aby przedstawić publicznie bilans finansowy uniezależniania się Polski od ruskiego gazu w tym bilans dostaw LNG z jego cenami kontraktowymi. Również wyliczenie czym od kogo i w jakiej ilości napełnimy BP. Ile zapłacimy za tranzyt przez Danię - chyba już jest jakaś umowa. I nie zasłaniajmy się "tajemnicą handlową". PGNIG to spółka Państwowa. Monopolista na polskim rynku. ceny gazu dostawcy koszty bsługi itp to iformacja publiczna. Ukrywanie tych danych służy jedynie skrywaniu brudnych interesów i fatalnych decyzji politycznych. Jak gmina Pcim chce kuiś papier toaletowy do gminnej toalety i szkoły podstawowej to musi zorganizować publiczny przetarg. Ujawnić wszystkie dane tranzakcji. Pracownik Gospodarczy nie może iść i kupić tych kilku rolek papieru do gminnego sklepu. A tu proszę. Już kupujemy"pod stołem" kilka miliardów m3 gazu rocznie a za rok, dwa będziemy kupować 18-20 miliardów. Cały czas po cich, bez kontroli "pod stołem". To nie jest przekręt stu lecia?

Kiks
czwartek, 5 sierpnia 2021, 16:51

Ty skończ najpierw jakąś szkołę. Polską szkołę.

Niuniu
piątek, 30 lipca 2021, 02:36

Sidorowski na papierze wszystko pięknie wygląda. Tylko przypomnij ile gazowców z amerykańskim lng przypłynęło tej zimy do Europy? I wyjaśnij gdzie i od kogo kupimy 10 mld m3 gazu do zapełnienia BP? Przecież to już za 1,5 roku. Powinny być podpisane jakieś kontrakty na ten gaz. Jest choć jeden? Co dziś Norwegia robi ze swym gazem? Ano cały sprzedała. Na podstawie wieloletnich kontraktów. I nie ma w planach na kolejne lata zwiększać wydobycia. Wręcz odwrotnie - wszystkie prognozy mówią o zmniejszeniu wydobycia. To skąd ten gaz dla polskiego BP się znajdzie? Dopiero co zachwycało się def24 4-ema gazowcami które wydzierżawiła Polska do przewozu lng z USA. Jeden kurs takiego gazowca to całe 100 mln m3 gazu. Przypomnę - Gazprom przez Ukrainę tłoczy dziennie 124 milina m3 gazu. W dodatku tych gazowców jeszcze nie ma. Dopiero je zbudują - albo nie. W sumie to marny interes. Podpisać umowę na dzierżawę czegoś czego się nie ma - na 10 lat. Z w 100% wypłacalnym najemcą (państwowa spółka). Za otrzymaną zaliczkę zaczynamy budowę statków a reszte dopłaci bank z pożyczki uzyskanej pod podpisaną umowę. Zero ryzyka i pewny kolosalny zysk. Nic dziwnego, że nie lubimy gazu z rury. Jak na nim zarobić taką kasę jak na dzierżawie tych gazowców co to je trzeba dopiero zbudować?

mc.
czwartek, 5 sierpnia 2021, 15:49

Współpraca z Rosją oznacza dyktat nie tylko cenowo. Rosja wstrzymuje wysyłkę gazu do Europy Zachodniej by podbić cenę - to ich ostanie działania.

MArio
czwartek, 29 lipca 2021, 17:41

Tzw "porozumienie" pokazuje, że USA już nie ma sprawczości w europie i ich veto na NS2, Rosja i Niemcy zupełnie olały. W takiej sytuacji USA przekazały m.in. Polskę Niemcom jako lenno, ku naszemu niedowierzaniu, że jesteśmy tylko przedmiotem targów. Czy jako nowi poddani IV Rzeszy, możemy liczyć na ich gwarancje bezpieczeństwa skoro Budeswehra jest słabsza od naszego WP? Przebudzenie naszych elit pilnie wskazane...

zxxc
piątek, 30 lipca 2021, 11:20

z tą słabą Bundeswehrą to bym nie przesadzał. Niemce jak zwykle rżną Niemca. Od dwóch lat ich nakłady na wojsko mocno wzrastają. Następuje wymiana sprzętu. W ciągu 2-3 lat ich fabryki są w stanie dostarczyć pełne wyposażenie dla armii. Po prostu, wizerunkowo od czasu Weimaru starają się prezentować jako kraj pacyfistyczny, czujący odrazę do militaryzmu. Za 10 lat gorzko będziemy cytować nasze słowa, że chcemy by Niemcy zaczęli inwestować w swoje wojsko. Bundeswehra od kilku lat prowadzi ćwiczenia konfliktu z... Polską.

Tweets Energetyka24