Czy Polakowi dalej opłaca się auto na gaz?

31 maja 2019, 12:24
money-2180330_1280
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Samochód napędzany układem LPG wciąż uchodzi w Polsce za bardziej opłacalny środek transportu niż auta zasilane olejem napędowym czy benzyną. Jednakże w 2018 roku odnotowano istotny skok cen autogazu. Czy zatem paliwo to jest dalej atrakcyjnym wyborem dla kierowców?

Według raportu Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP), w 2018 roku 13,8% samochodów osobowych w Polsce używało paliwa LPG. W tym czasie zainstalowano 63 tysiące nowych instalacji LPG, co oznacza, że pod koniec tego okresu na polskich drogach jeździło 3,135 mln samochodów z takim napędem. 

Jak wskazują eksperci POGP, takie dane wskazują na pewien spadek zainteresowania LPG nad Wisłą – w roku 2017 w Polsce pojawiło się o 44 tysiące samochodów na autogaz więcej. 

Czy spadku zainteresowania samochodami zasilanymi LPG można doszukiwać się w zmniejszonej opłacalności tych instalacji? Jak się okazuje, pomimo wzrostów autogazu w 2018 roku, auta zasilane tym paliwem nadal przynoszą swym użytkownikom realne oszczędności. 

Przez większą część roku 2018 ceny autogazu w Polsce były wyższe niż roku ubiegłym. Jedynie w miesiącach styczeń- kwiecień paliwo to było tańsze niż w analogicznym okresie 2017 roku. Warto zwrócić uwagę, że Polak musiał zapłacić stosunkowo dużą cenę za LPG w ostatnim sezonie wakacyjnym – za litr autogazu w lipcu i sierpniu 2018 roku płaciło się wtedy ok. 2,30 zł, podczas gdy w poprzednie wakacje ceny litra tego paliwa nie przekraczały 2 zł. Z kolei w lipcu 2016 roku za litr LPG płaciło się jedynie 1,60 zł. Ceny autogazu skoczyły jeszcze w końcówce roku 2018. W listopadzie kierowcy płacili za to paliwo aż 2,54 zł/l. Jak podają eksperci, średnia cena autogazu w 2018 roku wyniosła 2,24 zł. 

Te wahania cen nie naruszyły jednak przewagi kosztowej, jaką autogaz ma nad benzyną EU 95. W 2018 roku litr „dziewięćdziesiątki piątki” kosztował na stacjach nawet 5,41 zł. Średnioroczna cena tego paliwa ukształtowała się na poziomie 4,93 zł/l, co oznacza, że różnica między średnimi cenami EU 95 i autogazu wyniosła 2,54 zł, czyli tyle, ile najwięcej kosztowało LPG w 2018 roku.

Warto podkreślić tę informację: choć w 2018 roku kierowcy musieli za autogaz płacić generalnie więcej niż w latach poprzednich, to jednak nie zmieniło to wciąż istotnej konkurencyjności ekonomicznej LPG. 

Taki układ cenowy przekładał się na wymierne oszczędności. 

Jak podkreślają eksperci POGP, w 2018 roku kierowca, który zainstalował w swoim samochodzie instalację LPG mógł liczyć, że przy każdym tankowaniu zostanie mu w kieszeni ok. 82,3 zł. 

Przy samochodzie spalającym ok. 8 l benzyny na 100 kilometrów, roczne oszczędności kierowców posiadających napęd na autogaz sięgały w tym czasie ok. 2765 zł. To wszystko oznacza, że inwestycja w instalację LPG, której koszty to od 2,5 do 5 tys. złotych, zwraca się w ciągu odpowiednio już 9 lub najpóźniej 18 miesięcy.

„Polacy bardzo szybko dostrzegli walory użytkowania samochodowych instalacji gazowych i w szybkim tempie nasz kraj znalazł się w czołówce światowych rynków LPG. Polska jest liderem w Europie. Rządy zachodnich krajów, stosując wysokie dopłaty dla swoich obywateli decydujących się na wykorzystywanie LPG w swoich samochodach, bardzo mocno przyczyniły się do wzrostu zainteresowania tym paliwem. Pomimo braku wsparcia państwa polskiego, wciąż opłaca się montaż i eksploatacja systemów autogazu. Utrzymująca się od wielu lat wysoka różnica w cenie benzyny i LPG pozwala na zwrot zainwestowanych funduszy w konwersje sposobu zasilania w ciągu kilkunastu miesięcy. Po tym okresie użytkownik samochodu zasilanego LPG osiąga poważne oszczędności, sięgające 50%. Ceny instalacji wraz z montażem utrzymują się na bardzo atrakcyjnym poziomie i wskutek wzrostu zamożności społeczeństwa stanowią teraz relatywnie znacznie niższy wydatek. Markowy system LPG (np. włoskiego producenta ZAVOLI) można teraz nabyć już za mniej niż 2 000 zł a urządzenie światowego lidera (BRC) za 2 300 zł. Zasilanie samochodu paliwem LPG jest nadal rozsądną, uzasadnioną ekonomicznie alternatywą dla benzyny i diesla” – mówi Janusz Kosiba, Dyrektor Generalny firmy Czakram/BRC Polska. 

Tak więc, jak widać kierowcy wybierający autogaz nadal są w stanie generować dzięki tym instalacjom realne oszczędności. Dzięki istotnej przewadze cenowej LPG, taki stan utrzyma się jeszcze przez długi czas.

jw/BRC Polska

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Norek
sobota, 15 czerwca 2019, 19:53

Co prawda obecne konstrukcje silników utrudniają montowanie lpg ale wszystko jest do zrobienia. Według mnie obecnie najwięcej korzyści mają osoby które gazowali auta z bezpośrednim wtryskiem gdzie instalacje nie są skomplikowane i drogie. Sam jeżdżę na instalacji BRC sq32 i każdorazowo jak jadę na stację jestem zadowolony z decyzji.

rob ercik
poniedziałek, 3 czerwca 2019, 21:02

dziwne, po "sukcesie" gazportu LPG powinno staniec ...

Alek
sobota, 1 czerwca 2019, 16:39

Pewnie, że się opłaca. Sam teraz kupiłem auto 4-letnie i zamontowałem instalację od Brc. Z wyboru jestem zadowolony!

John
wtorek, 23 lipca 2019, 00:05

Jaką zamontowałeś instalację?

Realista
piątek, 31 maja 2019, 22:40

Coraz mniej silników w których można stosować LPG.

Orzeł
niedziela, 28 lipca 2019, 23:01

Teoretycznie obecnie pod każdy silnik można zamontować lpg. Obecne konstrukcje faktycznie są problematyczne ale to nie tylko w kwestii gazu ich żywotność jest również dużo mniejsza niż w starszych autach (silniki typu mpi). Sam mam w takim wsadzoną instalacje Zavoli i śmig tak trzeba.

Ulaf
niedziela, 9 czerwca 2019, 12:21

Czy ja wiem, czy coraz mniej? A moim zdaniem właśnie jest coraz więcej, ze względu na oszczędności, ludzie chętniej montują lpg. Tym bardziej, że instalacje są wysokiej jakości. Chociażby tak, jak kolega wyżej napisał brc.

Reklama
Tweets Energetyka24