Cypr oskarżył Turcję o naruszenie suwerenności przez statki „Zdobywca” i „Okrutny".

8 lipca 2019, 16:59
fatihgemi1
Fot.: www.tpic.com.tr

Władze w Nikozji oskarżyły Ankarę o naruszenie suwerenności państwowej w związku z działaniami tureckich statków poszukujących ropy i gazu u wybrzeży Cypru.

„Planowane drugie wiercenia (…) stanowią eskalację powtarzających się naruszeń cypryjskiej suwerenności, gwarantowanej przez Konwencję Narodów Zjędnoczonych o prawie morza i międzynarodowego prawa oraz jest najpoważniejszym naruszeniem suwerenności Republiki Cypryjskiej” – cytuje oświadczenie prezydenta Cypru Reuters.

Turcja wysłała na szelf cypryjski statek do badania potencjalnych złóż gazu i ropy Yavuz. Druga jednostka – Fatih – przebywa u wschodnich wybrzeży Cypru już od maja.

Znamienne są nazwy jednostek. Yavuz oznacza „Okrutny” i jest przydomkiem sułtana Selima I, dziadka Selima II, za którego czasach rozpoczęła się turecka administracja nad Cyprem. Fatih natomiast oznacza natomiast "Zdobywca", co jest z kolei przydomkiem sułtana Mehmeda II – zdobywcy Konstantynopolu.

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Xd
wtorek, 9 lipca 2019, 08:03

Co no to przywiązani do wartości

zx
poniedziałek, 8 lipca 2019, 21:59

No i wyjaśnia się po co Turcja kupuje broń od Rosji, bo zamierza iść na konfrontację o te złoża i raczej nie liczy na wsparcie USA czy reszty NATO.

Kiks
wtorek, 9 lipca 2019, 13:17

Wsparcie jako najeźdzca? Embargo unijne na import z Turcji i tak kwiczy.

ghgfhfghfg
wtorek, 9 lipca 2019, 12:54

Turcja niema szans w konfrontacji o całość złoża, natomiast ma duże szanse do objęcia udziałów związanych z podziałem tych złóż między dwie części Cypru.

Wojciech
wtorek, 9 lipca 2019, 03:18

Turcja uważa się za regionalne mocarstwo a Rosjanie umiejętnie podsycają te wyobrażenia po to żeby skłócić Turków z NATO i UE. Turcy najwyraźniej zapomnieli jak zaraz po II WŚ błagali USA o ochronę przed ZSSR.

Mniej niż 10 sekund
wtorek, 9 lipca 2019, 01:42

Ostatnio przerzucili ok. 40 sztuk leo na Cypr.

Tweets Energetyka24