Coraz bliżej powstania polskiego samochodu elektrycznego

23 września 2016, 10:02
Fot. Flazingo Photos / Flickr

Prezes UOKiK wydał zgodę na utworzenie wspólnego podmiotu przez cztery największe polskie spółki energetyczne. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji

Wniosek w sprawie powołania spółki  ElectroMobility Poland wpłynął do UOKiK 9 września. Uczestnicy koncentracji to cztery grupy energetyczne: Enea, Energa, PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Tauron Polska Energia. Celem wspólnego podmiotu ma być stworzenie podstaw do budowy elektromobilności w Polsce. Działalność spółki ma wpłynąć na  rozwój rynku pojazdów elektrycznych i umożliwić polskim przedsiębiorcom konkurowanie za granicą.

Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Zakres działalności uczestników koncentracji i wspólnego podmiotu nie pokrywa się. Dlatego nie istnieje zagrożenie, że siła przedsiębiorstw energetycznych zostanie przeniesiona na rynki, na których będzie obecny ElectroMobility Poland.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania.

Zobacz także: Ministerstwo Energii stawia na "atomową Teslę"

Zobacz także: Ursus dostarczy elektrobusy dla MZA

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Sorbek
niedziela, 25 września 2016, 23:20

Czy ktoś wie co konkretnie rząd ma na myśli w tym projekcie. Proszę o linki z do materiałów, bo sam docieram do bardzo ogólnych informacji. Nie sądzę żeby firmy energetyczne były zdolne do wyprodukowania pojazdu konkurencyjnego parametrami i cenowo do obecnie istniejących na rynku więc może chodzi o bardzo gęstą sieć ładowania albo tylko dostosowanie mocy wytwórczych do dodatkowego zapotrzebowania na energię w związku z pojawieniem się dużej liczby takich pojazdów? Z góry dziękuję za przesłane informację

Tweets Energetyka24