Zysk netto PGNiG spadł o 42%. "Przyczyną kontrakt jamalski"

22 sierpnia 2019, 14:26
graph-3078540_1280
Fot.: Pixabay

Zysk netto spółki w pierwszym półroczu 2019 roku spadł o 42% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Władze spółki tłumaczą to głównie niekorzystnymi zapisami kontraktu jamalskiego.

Zysk netto PGNiG w pierwszym półroczu 2019 roku był niższy o 42% niż w analogicznym okresie roku poprzedniego i wyniósł 1,3 mld złotych. Jednocześnie EBITDA spadła o 27% do 3,1 mld złotych.  Jak tłumaczy zarząd spółki, główną przyczyną tego stanu rzeczy było powstanie rozwarstwienia pomiędzy rosnącymi cenami ropy naftowej, do których indeksowana jest cena gazu w ramach kontraktu jamalskiego, oraz spadającymi cenami gazu ziemnego na TGE.

 – Mimo trudnych warunków zewnętrznych i sezonowości drugiego kwartału EBITDA wyniosła w nim blisko 1 mld zł, a w całym pierwszym półroczu ponad 3,1 mld zł, co jest dla nas satysfakcjonujące – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA i dodał: – Drugi kwartał tego roku był dla nas wyzwaniem, głównie za sprawą spadających cen gazu ziemnego oraz rosnących cen ropy naftowej na rynku spot. Niższe ceny gazu mają bezpośredni wpływ na nasze przychody ze sprzedaży tego paliwa. Równocześnie  w 2019 roku odnotowaliśmy wzrost kosztu pozyskania gazu w kontrakcie jamalskim, który jest powiązany z ceną ropy i produktów ropopochodnych, a te osiągnęły znacznie wyższy poziom niż w 2018 roku.

Dodatkowo w komunikacie prasowym spółka tłumaczy, że wyniki segmentu obrót i magazynowanie w I półroczu "były pod presją głębokich spadków cen gazu ziemnego i poważnych wzrostów cen ropy. W tym okresie na TGE odnotowano spadek cen rynku dnia następnego średnio o 20,8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku. Jeszcze większą dynamikę spadku zaobserwowano na kluczowych europejskich rynkach, na których cena spot gazu ziemnego spadła o 23,5 proc., ze średniego poziomu 21,31 EUR/MWh w I połowie 2018 roku do 16,30 EUR/MWh w bieżącym okresie. Natomiast w samym I półroczu 2019 roku cena spot gazu na krajowych i zagranicznych giełdach spadła od stycznia do czerwca o około 57 proc. – z poziomów 21,26 na 9,15 EUR/MWh na Gaspool i z 92,4 zł/MWh do 39,9 zł/MWh na TGE".

Spadek zanotowały również wyniki w segmencie poszukiwanie i wydobycie - o 18%. Podobnie zaważyły na tym niskie ceny gazu ziemnego. Nie bez znaczenia był również spadek wolumenu sprzedaży ropy naftowej aż o 23% r/r. Wydobycie gazu pozostało na poziomie 2,2 mld m sześc.

Wśród dodatkowych czynników, które wpłynęły na gorsze wyniki finansowe spółki, wiceprezes zarządu ds. finansowych Michał Pietrzyk wymienił ciepłą zimę.

„Mamy niewielki spadek w segmencie dystrybuowanego gazu z uwagi na stosunkowo ciepłą zimę. Z tego samego powodu w segmencie wytwarzania odnotowaliśmy spadek sprzedaży ciepła. Wzrósł natomiast wolumen sprzedanej energii elektrycznej” – powiedział Michał Pietrzyk.

Jednocześnie władze spółki zaznaczyły, że kondycja finansowa PGNiG jest stabilna, co znalazło odzwierciedlenie w podwyższeniu ratingu przez agencję Moody’s z Baa3 do Baa2 ze stabilną perspektywą.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Komentator
piątek, 23 sierpnia 2019, 16:08

Trzy kliknięcia i mamy wykresy z których jasno wynika, że ceny ropy Ural, do której indeksowana jest ceną gazu, były w 2018 WYŻSZE niż w roku bieżącym. I tak np: w październiku 2018, wynosiła prawie 80, by w lutym spaść do 60 za baryłkę. Obecnie jest to również podobna kwota, a tegoroczny, krótki pik, to trochę ponad 70, czyli tyle ile mniej więcej wynosiła średnia zeszłoroczna cena. Coś się tutaj nie zgadza Panie Woźniak.

prozz
piątek, 23 sierpnia 2019, 11:11

Mamiąc nas wolnym rynkiem, wciśnięto nam kontrakty długoterminowe, na dużo gorszych warunkach niż z Gazpromem. Oczywiście cenę za to zapłacą polscy odbiorcy, będzie to frycowe za tchórzostwo polskich polityków, którzy doskonale wiedzą, ile ta zabawa kosztuje. Gaz amerykanski jest o prawie 60% drozszy od rosyjskiego, za straty zapłacimy My odbiorcy.

leming
czwartek, 22 sierpnia 2019, 16:33

Ekonomii nie da się oszukać.Sterowanie gospodarką przez polityków zawsze przynosi straty.Kontrakt jamalski już niedługo się kończy i zysk PGNiG wystrzeli w górę.

rob ercik
sobota, 24 sierpnia 2019, 00:46

dokladnie, ekonomi nie oszukasz, od kiedy mamy LNG zyst topieje jak sieg na wiosne

Tweets Energetyka24