PGNiG rozpoczyna poszukiwania węglowodorów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

6 grudnia 2018, 16:51
1200_650_matched__p0yh8d_eca3ed3b40292f20e6c2c338a21d1e83
Fot. Energetyka24
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wygrało przetarg na koncesję – nabycie praw do poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów – w emiracie Ras Al Khaimah. Zjednoczone Emiraty Arabskie to kolejny kraj, w którym doceniono polską spółkę za wiedzę i kompetencje z obszaru upstream. 

W wyniku wygranej rundy Spółka objęła udziały w koncesji w emiracie Ras Al Khaimah z prawem do poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów.

– Dotychczasowe doświadczenia PGNiG w poszukiwaniach ropy i gazu za granicą są bardzo dobre i przynoszą Spółce konkretne korzyści. Zjednoczone Emiraty Arabskie to kolejny kraj, w którym będziemy rozwijać naszą działalność. To bardzo perspektywiczny rynek powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA. Zgodnie ze statystykami OPEC udokumentowane zasoby ropy naftowej wynoszą w ZEA 98 mld baryłek, a gazu ziemnego – ponad 6 bilionów m³.

Początkowo prace będą przebiegać w trzech dwuletnich okresach poszukiwawczych z możliwością przedłużenia o dwuletni okres rozpoznawczy, a następnie przewidziano
30-letni okres produkcji. Po każdym z okresów poszukiwawczych istnieje możliwość rezygnacji z udziałów w koncesji. 

PGNiG będzie zobowiązane do zawarcia z Ras Al Khaimah Petroleum Authority porozumienia o poszukiwaniu i podziale produkcji (ang. Exploration and Production Sharing Agreement, „EPSA”) oraz wykonania prac poszukiwawczych.  

Grupa Kapitałowa PGNiG rozwija działalność poszukiwawczo-wydobywczą za granicą. Od ponad 11 lat jest obecna w Norwegii. Poprzez spółkę PGNiG Upstream Norway posiada udziały w 20 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na szelfie Morza Północnego, a na dwóch z nich pełni rolę operatora. Spółka prowadzi tam produkcję węglowodorów z pięciu złóż oraz posiada udziały w dwóch innych będących w fazie zagospodarowania. PGNiG od ponad 20 lat działa w Pakistanie, gdzie systematycznie zwiększa wydobycie gazu ziemnego i umacnia swoją pozycję na tamtejszym rynku. PGNiG SA eksploatuje w Pakistanie dwa złoża i zamierza prowadzić kolejne projekty poszukiwawczo-wydobywcze. Pakistański oddział spółki stopniowo rozbudowuje także miejscową infrastrukturę kopalnianą.

jw/PGNiG

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Niuniu
czwartek, 6 grudnia 2018, 22:59

A może by tak posumować osiągnięcia ekonomiczne na PGNIG na tym polu skoro to trwa już 11 lat. A dokładnie: ile w tym czasie PGNIG wydało na koncesję prace poszukiwawcze analizy oraz samo wydobycie a ile dostało za wydobyte węglowodory? Ciekawe ile dopłaciliśmy do tego biznesu? A gaz i benzyna w Polsce coraz droższe - ktoś w końcu musi finansować te świetne pomysły.

irish
czwartek, 6 grudnia 2018, 18:03

Fajno. Koncerny samochodowe wyznaczają daty zaprzestania produkcji silników spalinowych a my szukamy ropy :)

Reklama
Tweets Energetyka24