Reklama

Gaz

Orlen Upstream testuje nowe złoża gazu na Podkarpaciu. Zasoby szacuje się na 2 mld m3

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Spółka wydobywcza ORLEN Upstream rozpoczęła testy złożowe na Podkarpaciu. Szacuje się, że może ono zawierać nawet 2 mld m3 gazu o wysokich parametrach. Eksploatacja ma zostać rozpoczęta za 1,5 do 2 lat.

Informacja została ogłoszona przez prezesa PKN ORLEN Daniela Obajtka na terenie otworu poszukiwawczego Bystrowice-OU1 pod Rzeszowem.

„Złoże szacujemy na ok. 2 mld m3 gazu ziemnego o wysokich parametrach i ciśnieniu 154 bary” – zaznaczył Obajtek.

„Nowe zasoby znajdują się w bliskiej odległości, około 1 km, od gazociągu Gaz System, co pozwoli w łatwy sposób podłączyć je do sieci przesyłowej” – dodał.

Słowa Obajtka potwierdza kierownik działu nadzoru prac poszukiwawczych ORLEN Upstream Grzegorz Gołda. Zwraca on uwagę, że pierwszy odwiert poszukiwawczy Bystrowice-OU1 od razu trafił na złoża. Teraz należy zbadać zasoby.

Ponadto Gołda zaznaczył, że gaz znajdujący się w złożu jest wysokiej jakości, o zawartości metanu od 95-97%, co oznacza, że po oczyszczeniu i osuszeniu praktycznie nadaje się do wprowadzenia do sieci. Przeprowadzone badania geologiczne wskazują na to, że w innych miejscach w okolicy również znajdują się obszary nadające się do wykonania kolejnych odwiertów.

Pokrywa się to ze strategią ORLEN Upstream, o której wspomniał Daniel Obajtek. Zdaniem prezesa PKN ORLEN, obecna ilość odwiertów poszukiwawczych ORLEN Upstream jest niezadowalająca i w najbliższym czasie musi to ulec zmianie.

Otwór poszukiwawczy Bystrowice-OU1 jest odwiertem kierunkowym o głębokości 2165 m, gdzie panuje temperatura 80 stopni Celsjusza. Badania wskazują na to, że gaz będzie można pobierać z kilku głębokości w obrębie jednego odwiertu jednocześnie.

Obecnie gaz wydobywany w ramach testu jest w całości wypalany w objętości od kilkunastu do kilkudziesięciu m3/min. Po przeprowadzeniu testów eksploatacyjnych możliwym będzie rozpoczęcie wprowadzania gazu do sieci. Testy w ramach każdego odwiertu mogą trwać około kilku miesięcy, w zależności od wyników. Daniel Obajtek ogłosił, że eksploatacja złoża powinna rozpocząć się w przeciągu 1,5 – 2 lat i trwać kilkanaście lat.

Reklama

Komentarze

    Reklama