KOBIZE: lasy nie zapewnią nam neutralności klimatycznej

16 października 2019, 12:34
fall-1072821_1280
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Pochłanianie CO2 przez lasy nie pozwoli nam zbilansować emisji gazów, tak by osiągnąć efekt neutralności klimatycznej - podkreśliła zastępca kierownika KOBIZE Monika Sekuła. Wskazała, że obecnie lasy pochłaniają ok. 30 mln ton CO2 rocznie za 30 lat będzie to tylko 12 mln ton.

Wiceszefowa KOBIZE (Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami) wyjaśniła podczas współorganizowanej w środę przez Kancelarię Prezydenta RP i Pracodawców RP konferencji "Odpowiedzialność ekologiczna polskiego biznesu", że zgodnie z ostatnimi oficjalnymi sprawozdaniami w 2017 roku łączna polska emisja gazów cieplarnianych w sektorach ETS (objętych unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji) oraz non ETS (poza tym systemem) wyniosła ok. 414 mln ton CO2. Emisja sektora ETS, dotycząca dużej energetyki, cementowni, hut, przemysłu chemicznego - wyniosła ok. 200 mln ton. Tzw. non ETS stanowią emisje z rolnictwa, transportu, czy sektora bytowo-komunalnego.

Sekuła przypomniała, że w Porozumieniu paryskim, czyli globalnej umowie klimatycznej, znalazł się zapis o neutralności klimatycznej, czyli zrównoważenie emisji CO2 z pochłanianiem tego gazu. Pochłanianie jest rozumiane poprzez CCS, czyli zatłaczanie i podziemne składowanie CO2 oraz magazynowanie tego gazu w naturalny sposób, np. przez lasy.

Wiceszefowa KOBIZE zwróciła uwagę, że jeden ze scenariuszy wskazuje, że w 2040 roku w Polsce emitować będziemy 298 mln ton CO2 rocznie. Emisji tej nie zrównoważymy jednak pochłanianiem CO2 przez lasy - zaznaczyła.

"Na obecną chwilę lasy pochłaniają ok. 30 mln ton CO2 rocznie. Prognoza wskazuje jednak, że będzie się to zmieniało w związku ze starzeniem się lasów. W zależności od wieku las jest emitentem CO2 bądź jego pochłaniaczem. W obecnej chwili nasze lasy są jeszcze pochłaniaczem. Zgodnie z prognozami, w latach 2040-2050, przy obecnych uwarunkowaniach pochłanianie lasów będzie na poziomie 12 mln ton CO2 rocznie" - wskazała Sekuła.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
dywersant
środa, 16 października 2019, 16:06

Sekuła nie wie czym są wycinki w lasach? Drzewostan jest przecież odnawiany w lasach gospodarczych. Konopie przemysłowe też mogą być używane do pochłaniania CO2. Mniejsza o to... jak już przestaną snuć mrzonki o atomowych elektrowniach i na poważnie wezmą się za energetykę WODOROWĄ z budową elektrowni na wodór to problem sam się rozwiąże. Będzie można myśleć na poważnie o elektromobilności, czy ogrzewaniu elektrycznym z uwagi na hipotetycznie niskie koszta energii.

Zosiek
środa, 16 października 2019, 21:02

A skąd weźmiesz wodór, przecież do jego wydzielenia z wody potrzebna jest energia, i wiąże się to z dużymi stratami - więc wodór + OZE też odpada. Jeśli masz na myśli fuzję, to nie wiemy nawet jeszcze czy opłacalna fuzja jest w ogóle możliwa, a jeśli jest to kiedy można się jej spodziewać. Tylko atomówki są obecnie w stanie generować energię stabilnie, tanio, bezpiecznie i bez emisji.

j.w.
czwartek, 17 października 2019, 14:32

Kiedyś były silniki parowe i lampy naftowe. Dzisiaj są reaktory atomowe i LEDy. Technika idzie do przodu, spójrz choćby na samochody napędzane wodorem... zadanie naukowców to wymyślić jak tego dokonać i zoptymalizować, aby się opłacało. Inaczej nadal byśmy ciosali krzemienie w jaskiniach. Ps. Sterownia nr 4 podobno jest udostępniona do zwiedzania.... sugeruję wycieczkę... tyle w kwestiach bezpieczeństwa i braku emisji... hahaha.

Tweets Energetyka24