Foratom nawołuje UE do uznania przemysłu jądrowego za strategiczny

13 marca 2020, 15:19
atom
Fot. Pixabay

Foratom, europejskie stowarzyszenie zrzeszające przedsiębiorstwa z branży energetyki jądrowej, z zadowoleniem przyjął założenia opublikowanej wczoraj strategii przemysłowej Komisji Europejskiej.

Strategia jest częścią wytycznych politycznych przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i odpowiada na wniosek Rady Europejskiej z marca 2019 r.

Jednym z głównych wyzwań strategii jest zapewnienie przemysłowi europejskiemu dostępu do bezpiecznych dostaw czystej energii po konkurencyjnych cenach.„Energia jądrowa może przyczynić się do urzeczywistnienia tego celu. Jest nie tylko niskoemisyjna, ale także elastyczna, łatwa w przesyle i opłacalna” – powiedział dyrektor generalny Foratom, Yves Desbazeille.  „Należy również pamiętać, że europejski przemysł jądrowy dostarcza nie tylko energię elektryczną, ale także izotopy medyczne i inne zastosowania dla przemysłu i rolnictwa. W związku z tym jesteśmy głęboko przekonani, że sektor jądrowy należy uznać za strategiczny przemysł europejski” - dodał

Europejski przemysł atomowy zapewnia około miliona miejsc pracy w UE oraz dokłada ok. 50 miliardów euro do unijnego PKB.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
rob ercik
niedziela, 15 marca 2020, 16:18

zabawne, Polska walczy o EUropejka solidarność energetyczna kupując amerykański atom

dsfsdgfdgfdhgfh
poniedziałek, 16 marca 2020, 18:10

Ponieważ solidarność Europejska została tutaj złamana, należało znaleźć sposób na jej przywrócenie. I ten sposób się znalazł. Poza tym musisz patrzeć w szerszym sensie, my walczymy nie tylko o solidarność Europejską, ale także o solidarność Zachodu.

ciekawy
poniedziałek, 16 marca 2020, 01:25

Jakby kupowała rosyjski gaz od Niemców w imię tej "solidarności" to by nie było zabawne?

Marcin
sobota, 14 marca 2020, 13:27

A jaka to strategia?

Tweets Energetyka24