Saudi Aramco podpisało umowę, dzięki której zarobi miliardy dolarów

12 kwietnia 2021, 14:41
www.aramco.com
Fot. www.aramco.com

Koncern Saudi Aramco zawarł w piątek umowę z konsorcjum EIG Global Energy Partners. Dotyczy ona sprzedaży udziałów w biznesie rurociągowym, a jej wartość przekracza 12 miliardów dolarów - informuje Reuters.

Agencja zauważa, że jest to pierwsza transakcja tych rozmiarów od debiutu Saudi Aramco na giełdzie w 2019 roku. Królestwo sprzedało wówczas mniejszościowy pakiet udziałów za 29,4 mld dol.

Konsorcjum pod kierownictwem EIG nabyło udziały w spółce Aramco Oil Pipelines i na 25 lat uzyskało prawo taryfowania surowca przesyłanego należącą do niej siecią ropociągów.  „Transakcja stanowi kontynuację strategii Aramco mającej na celu uwolnienie potencjału aktywów i zmaksymalizowanie wartości dla akcjonariuszy” - czytamy w oświadczeniu firmy.

Reuters podaje, że Saudyjczycy zachowają pakiet większościowy (51%) oraz kontrolę operacyjną nad siecią rurociągów. Transakcja nie wpłynie (ani teraz, ani w przyszłości) na wielkość wydobycia ropy. 

Operacja związana z saudyjskimi rurociągami (leasing zwrotny) jest podobna do rozwiązań stosowanych w ostatnich latach przez Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24