Niemcy: Atom dał więcej energii niż siedmiokrotnie większe moce w fotowoltaice

19 lipca 2021, 16:20
nuclear-power-plant-744424_1920
Fot. Pixabay

W 2020 roku w Niemczech zaledwie 8,1 GW mocy w elektrowniach jądrowych wygenerowało więcej energii niż ponad 50 GW w elektrowniach słonecznych. Pomimo tego, niemiecki rząd chce wygasić atom do końca przyszłego roku.

Jak wynika z danych portalu Clean Energy Wire, w 2020 roku w Niemczech energetyka jądrowa, która dysponuje mocami zainstalowanymi w wysokości 8,1 GW wygenerowała 64,3 TWh. To więcej niż park elektrowni słonecznych liczący sobie 53,1 GW - fotowoltaika wytworzyła 50,4 TWh.

Atom dał więcej energii niż wiatraki na morzu (27,5 TWh), biomasa (44,1 TWh) oraz hydroenergetyka (18,5 TWh). W sektorze źródeł odnawialnych lepsze wyniki miały tylko wiatraki na lądzie - 105,3 TWh. Żeby było to możliwe, sektor wiatrakowy musiał mieć moce w wysokości 54,5 GW, a więc prawie siedem razy większe niż atom.

Warto zauważyć, że energetyka jądrowa - podobnie jak źródła odnawialne - generuje elektryczność w sposób praktycznie bezemisyjny. Nie przeszkadza to jednak niemieckiemu rządowi federalnemu w sukcesywnym zamykaniu elektrowni jądrowych. Wszystkie pozostałe jednostki tego typu mają zostać wygaszone wraz z końcem 2022 roku.

image

 Reklama

Jeszcze w latach 90-tych Niemcy pozyskiwali z atomu ok. 150 TWh rocznie. Był to drugie co do wielkości (po węglu) źródło energii w RFN. Po zamknięciu działających w Niemczech jednostek jądrowych ich miejsce zajmą m.in. źródła kopalne.

Przeciwko zamykaniu niemieckich elektrowni jądrowych protestują m.in. polscy aktywiści z organizacji FOTA4Climate. Ostatnio napisali oni list otwarty do Grety Thunberg, prosząc ją o wsparcie w ich proteście.

KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Adam
środa, 4 sierpnia 2021, 00:23

Cóż za niespodzianka, że Niemcy jak zwykle preferują interes swojego mocarstwa, nad interesem innych ? Gaz jest dla Niemców surowcem mega strategicznym i handel z pozostałymi państwami zapewni im pewne zyski, bo źródła odnawialne co do zasady są zawodne, a kupienie gazu będzie bardziej opłacalne, niż magazynowanie energii. Z jednej strony Niemcy są cyniczni, z drugiej zaradni. Polska jako sąsiad Niemców powinien czegoś się od tych Niemców nauczyć, że spełnianie interesów swojego kraju to rzecz święta, tylko tak się możemy liczyć na świecie, a jak będziemy tacy potulni to będą w nas wchodzić jak w masło i nikt nas szanować nigdy nie będzie.

rmarcin555
wtorek, 20 lipca 2021, 22:29

Zamykanie elektrowni atomowych w Niemczech jest głupotą. Wszyscy to wiedzą. Nawet Angela.

Stary Grzyb
wtorek, 20 lipca 2021, 20:40

To się nazywa schroederyzacja.

rezerwa 77r.
wtorek, 20 lipca 2021, 16:14

DLATEGO NIEMCY NALEGAJĄ NA ZAMKNIĘCIE POLSKICH KOPALNI , POTEM ODKUPIENIE ZA PRZYSŁOWIOWĄ ZŁ. AŻEBY ZROBIĆ MAGAZYN ODPADÓW ZE SWOICH LIKWIDOWANYCH ELEKTROWNI JĄDROWYCH

Kiks
wtorek, 20 lipca 2021, 18:57

I co? Myślisz, że oni po cichu by sobie te odpady magazynowali? Ochłoń.

biatel
wtorek, 20 lipca 2021, 12:11

Szok to chyba tylko jak ktoś opuścił lekcje matematyki, fizyki, geografii razem wzięte. Również IQ sporo poniżej 100 całkowicie wystarcza by dostrzec, że słońce w nocy nie świeci, a wiatr nie zawsze wieje. Produktywność PV to ok. 1/8, więc w naszych szerokościach geograficznych 1kWp mocy zainteresowanej daje rocznie ok. 1MWh energii. W przypadku najnowszych wiatraków pisze się o produktywności ok. 2/5, ale takich jest zainstalowanych niewiele, więc wynik jak wyżej. A dla bardziej spostrzegawczych - moc PV określa się w kWp. Zapewne z jakiegoś ważnego powodu... W przypadku energetyki jądrowej z kolei produktywność jest ograniczona tylko przerwami konserwacyjnymi (wymiana paliwa, inne przerwy), zatem 8MWh z 1kW zainstalowanej mocy jest normą (rok ma średnio 8766 godzin). Jednak oprócz osób, które coś przegapiły wszyscy o tym dobrze wiedzą i jest to uwzględnione, gdy np. elektrownia PV kontraktuje cenę energii.

Tweets Energetyka24