AfD: Nord Stream 2 musi zostać ukończony, dostawy gazu z Rosji są bardzo ważne dla Niemiec

11 maja 2021, 15:15
kultur
Fot. www.tinochrupalla.de

Budowa rurociągu Nord Stream 2 musi zostać ukończona, ponieważ dostawy rosyjskiego gazu są bardzo ważne dla Niemiec - uważa Tino Chrupalla, współprzewodniczący Alternatywy dla Niemiec.

„Alternatywa dla Niemiec nadal opowiada się za ukończeniem Nord Stream 2 - przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Dostawy rosyjskiego gazu są bardzo ważne dla Niemiec i korzystne dla obydwu stron” - mówił Tino Chrupalla w rozmowie z rosyjskimi mediami.

Reklama
Reklama

Polityk dodał, że Niemcy jako suwerenne państwo „muszą utrzymywać stosunki handlowe z wieloma krajami”.

To kolejna w ostatnim czasie wypowiedź przedstawiciela AfD, biorąca w zdecydowaną obronę kontrowersyjny projekt Nord Stream 2. W kwietniu Waldemar Herdt, deputowany AfD, stwierdził w wywiadzie telewizyjnym, że na sankcjach wobec projektu Nord Stream 2 i Rosji skorzystają wyłącznie strony trzecie.

Zdaniem Herdta w przypadku rezygnacji z budowy Nord Stream 2 Niemcy musiałyby zapłacić 12 mld euro grzywien oraz szukać sposobu na pokrycie „deficytu energetycznego”. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że we wrześniu mowa była o 10 mld euro, kwota rośnie więc w imponującym tempie.

W styczniu br. urodzony w Związku Sowieckim polityk  posunął się jeszcze dalej: „Odrzucenie Nord Stream 2 to po prostu samobójstwo” - mówił w wywiadzie telewizyjnym. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Juras
czwartek, 13 maja 2021, 16:48

Prace przy NS2 to duże zagrożenie dla krajów basenu Morza Bałtyckiego. Na dnie Bałtyku przez dekady składowano bardzo niebezpieczne substancje. W Kuźnicach rybak pokazał mi flądry złowione w pobliżu zatopionych kontenerach z jakimś świństwem z czasu 2 wojny światowej. Ryby pokryte wrzodami. Amerykanie nałożyli na firmy europejskie budujące NS2 sankcje i robota stanęła. Dopiero po roku Rosjanie zaczęli własnymi siłami finalizowania NS2.Mimo,że ich flota Offshore jest imponująca licząca w dziesiątki to mocno odstawa od specjalistycznych i super nowoczesnych statków konstrukcyjnych jak np. Pioneering Spirit(statek który budował NS1 z szybkością 5 km dziennie).Rosjanie zmuszeni do kontynuacji pracy bez dobrych i doświadczonych fachowcach którzy poprzednio pracowali przy NS1 i to może skutkiem katastrofy ekologicznej na Bałtyku. Zaznaczam dla wszystkich. Jeden błąd i nasze plaże pokryją się grubą warstwą śniętej ryby a kąpiel w skażonym morzu będzie przez dekady niemożliwa.

Niuniu
środa, 12 maja 2021, 00:38

ABC - a Polska nie jest tu egoistą? W jaki konkretny, ekonomiczny sposób NS2 zagraża polskim interesom? Polskim - nie Ukraińskim. Przecież NS2 jest wręcz dla Polski korzystny. Dostawy taniego ruskiego gazu przez NS2 uwolnią nadwyżki gazu norweskiego. Gazu który mamy sprowadzać do Polski naszym BP. Gazu norweskiego dziś nie ma zbyt wiele do kupienia. Całość kupują kraje UE. Nadwyżek brak. Prognozy produkcji też nie są optymistyczne. Czyli jak nie będzie dostaw ruskiego gazu do Niemiec to zapotrzebowanie na norweski gaz będzie rosło. Będzie go mniej i będzie droższy. Cała Nasza nadzieja w dostawach ruskiego gazu który wyprze z europejskiego rynku część drogiego gazu z Norwegii. I tą część właśnie Polska będzie mogła kupić i tłoczyć BP. Jeszcze będziemy dziękować Niemcom i Gazpromowi za wybudowanie NS2.

Davien
środa, 12 maja 2021, 16:09

Niuniu, Polacy na pewno nei beda dziekować Gazpromowi za NS-2 więc skończ te manipulacje. Gaz z Rosji dla Polski jest drozszy niz z jakiegokolwiek innego zródła

Alchemik
środa, 12 maja 2021, 15:35

Naprawdę wiele razy było już tu wyjaśniane w jaki sposób NS2 zagraża Polsce i innym krajom Europy Środkowej. Ale skoro kolega pyta jeszcze raz, to ja jeszcze raz wytłumaczę… NS2 to przede wszystkim zagrożenie polityczne, nie ekonomiczne. Mając NS1 i NS2 Rosja może w razie czego z łatwością odciąć od dostaw i zaszantażować takie kraje jak Ukraina, Białoruś (do niedawna Polska) może też, oczywiście „całkiem przypadkiem”, wysłać zanieczyszczony gaz w dogodnym dla niej terminie. Generalnie robiąc interesy z Rosją trzeba pamiętać jakim krajem jest Rosja Putina, która, co jest faktem ogólnie znanym, wykorzystuje swoje surowce, do prowadzenia agresywnej polityki i wywierania nacisków na kraje z którymi sąsiaduje. Mówi Ci coś aneksja Krymu, wojna na Ukrainie, a może próba otrucia Nawalnego i potem jego aresztowanie oraz pokazowy proces? Można tak wymieniać jeszcze długo. Czy według Ciebie Europa powinna to dalej finansować? Więc nie, Polacy nie będą dziękować Niemcom i Gazpromowi za wybudowanie NS2

HeHe
środa, 12 maja 2021, 23:30

O jakich krajach Europy środkowej którym zagraża NS2 kolega pisze? Czechy zakończyły budowę lądowej odnogi NS2 który będzie nią tłoczony na Słowację i Węgry. Austria jest jednym z najbardziej zaangażowanych w budowę NS2 Tak więc Czechy, Słowacja, Węgry i Austria które są właśnie Europą środkową będą beneficjentami NS2. Gazociąg ten odetnie od opłat za przesył jedynie Ukrainę i tylko w tym sensie będzie dla niej jedynej zagrożeniem. Z pewnością nie będzie zagrożeniem dla nas.

Davien
czwartek, 13 maja 2021, 10:55

Czechy własnie wykopały ruskich od siebie, pogoniły Rosatom, a to dopiero poczatek. Słowacjatez zaczyna. A ich odnogą gazociagu może płynac dowolny gaz. Za NS-2 sa jedynie Niemcyi Austria i nikt więcej.

HeHe
czwartek, 13 maja 2021, 22:33

Czechy wykopały ruskich i pogoniły Rosatom z przetargu, ruscy pogonili Czechów i to jest koniec. Słowacja też niczego nie "zaczyna" bo tak jak Czechy jest pragmatyczna a czeska odnoga NS2 jest zbudowana nie dla "dowolnego" gazu a specjalnie do przesyłu gazu z NS2. Budowę NS2 popierają Niemcy, Benelux i cała środkowa Europa czyli Austria, Czechy, Słowacja oraz Węgry.

Davien
niedziela, 16 maja 2021, 18:42

Hehe skończ juz te fantazje bo nikt poza Niemcami i Austria nei popiera NS-2 wiec zegnam kłamco.

HeHe
wtorek, 18 maja 2021, 22:56

Kłamiesz :) Budowa NS2 jest popierana przez Niemcy, Benelux i de facto Francję oraz całą Europę środkową - Austrię, Czechy, Słowację i Węgry.

mc.
czwartek, 13 maja 2021, 01:24

Ponieważ czytam twoją wiadomość o godz 23,17 (2021.05.12) a Twój "zegar" wyświetla czas wystawienia postu o godz 23,30 to oznacza że piszesz do nas "Ze Wschodu". A co do Twojej wypowiedzi - nie liczyłbym na Czechy. Po ostatniej awanturze świadomość Czechów kto jest ich największym wrogiem znacząco wzrosła. Tak jak Ukraina która zapowiedziała że będzie kupować gaz od nas, chyba to samo zrobią Czesi. No i jeszcze jeden problem - po 2022 nie wiadomo czy będzie działał gazociąg Jamał i wtedy cały gaz Z NS1 i NS2 będzie potrzebny Niemcom. I może się okazać że tylko my będziemy mogli go sprzedać. P.S. Dodaj jeszcze do tego fakt że gazociąg NS1 jest wykorzystywany w połowie możliwości. podobnie będzie z NS2.

poziom najmitów coraz słabszy
wtorek, 18 maja 2021, 12:11

Jak się wydaje działasz tu już od miesięcy i jeszcze nie zauważyłeś, że ten "zegar" jest podawany zupełnie abstrakcyjnie? Kogo oni tam zatrudniają?

HeHe
czwartek, 13 maja 2021, 22:43

Doprawdy? Piszę "ze wschodu"? :) Jeżeli chodzi o Twoją wypowiedź to ja na Twoim miejscu nie liczyłbym na Czechy bo ostatnia awantura niczego w czeskim pragmatyzmie nie zmieniła i nie "natrą sobie oni uszu śniegiem aby zrobić babci na złość". Będą kupować rosyjski gaz i przesyłać go lądową odnogą NS2 na Słowację i Węgry bo dlatego właśnie ta lądowa odnoga NS2 została niedawno ukończona.

Davien
niedziela, 16 maja 2021, 18:45

No to polecam ioe obudzic bo ostatni wybryk GRU zmienił duzo w swiadomosci Czechów I nie beda kupowac rosyjskeigo gazu by Hehe mógł kilka rubli zarobic. I tak , piszesz ze Wschodu.

HeHe
poniedziałek, 17 maja 2021, 21:54

Czesi będą kupować rosyjski gaz i przesyłać go na Słowację i Węgry bo po to została ukończona lądowa odnoga NS2. Kiedy nie będzie z czego to "batkiwszczyna" już ci nie będzie płaciła za kłamstwa.

Komentator
czwartek, 13 maja 2021, 14:31

Po pierwsze, Ukraina oficjalnie kupuję gaz od "zachodnich partnerów", więc jak Rosja może odciąć o gazu kraj który sam zrezygnował z zakupu? Po drugie, Polska oficjalnie zapowiedziała że nie będzie kupowała gazu w Rosji za półtora roku, więc "odcięcie" również nam nie zagraża. Po trzecie, czym będziemy handlować skoro gazu z BP i ze Świnoujścia będzie za mało na nasze potrzeby?

Davien
niedziela, 16 maja 2021, 18:46

No i znowu komentatorku zmyslasz:) Akurat z gazoportem i baltic Pipe poska będzie miała gazu pod dostatkiem

HeHe
poniedziałek, 17 maja 2021, 21:57

Zapomniałeś dodać, że będziemy mieli "pod dostatkiem" gazu o wiele droższego niż Niemcy i reszta zachodniej oraz środkowa Europa.

ABC
wtorek, 11 maja 2021, 23:05

Niemcy jeżeli tak egoistycznie będą podchodzić do spraw Europejskich, to sami się wyeliminują z przywództwa w Unii.

Pavel
środa, 12 maja 2021, 13:09

Jeśli Niemcy wyjdą z UE, kto da pieniądze Polsce?

skąd oni was biorą?
środa, 12 maja 2021, 10:45

Dobre, naprawdę dobre.

HeHe
środa, 12 maja 2021, 00:02

Nie ma obawy. Zresztą rosyjski gaz jest nie tylko dla Niemiec ale i zachodniej oraz środkowej Europy.

Davien
czwartek, 13 maja 2021, 10:56

Ruski gaz z NS-2 jest wyłacznie dla Niemeic które umysliły sobie ze będą go sprzedawac w Europie i wymuszą rezygnację z energii jadrowej:)

HeHe
czwartek, 13 maja 2021, 22:48

Doprawdy? Tylko dla Niemiec? To dlaczego udziałowcami NS2 są największe firmy energetyczne Austrii, Francji oraz holendersko-brytyjska? :)

Davien
niedziela, 16 maja 2021, 18:47

Tak, tylko dla Niemiec które umysliły sobei hub gazowy na rosyjki gaz. I to tylko Niemcy i Austria sa za NS-2 nawet ta twoja Francja jest przeciw. I już firmy zaczynają uciekac z tego projektu.

autor widmo
wtorek, 11 maja 2021, 20:56

Autor...?

Tweets Energetyka24