Ceny miedzi na LME w Londynie spadają

10 sierpnia 2020, 09:12
miedź
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie zniżkują w reakcji na narastające napięcia w relacjach USA-Chiny i po złagodzeniu zakłóceń w dostawach miedzi z Ameryki Południowej. 

Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany niżej o 0,6 proc. - po 6.273,00 USD za tonę, najniżej od miesiąca - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zyskuje jednak 0,64 proc. do 2,8105 USD za funt.

Napięcia w relacjach USA-Chiny grożą komplikacjami dla ożywienia gospodarczego na świecie po pandemii kornawirusa i dla popytu na metale przemysłowe - wskazują analitycy.

W tym tygodniu relacje amerykańsko-chińskie są "poddawane testowi", bo wysoki rangą urzędnik amerykańskiej administracji jest z wizytą na Tajwanie.

Szef amerykańskiego resortu zdrowia i służb społecznych Alex Azar spotkał się w poniedziałek z prezydent Tajwanu Caj Ing-wen, rozpoczynając wizytę na tej wyspie jako najwyższy rangą oficjalny przedstawiciel USA od czasu zerwania formalnych stosunków dyplomatycznych w 1979 r.

Wizyta już wywołała gniewną reakcję Pekinu, który uważa Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję i jest przeciwny wszelkim jego niezależnym kontaktom z innymi państwami, a zwłaszcza z USA.

Rząd chiński określił wizytę Azara jako "zdradę" zobowiązania Waszyngtonu powstrzymania się od oficjalnych kontaktów z Tajwanem.

Tymczasem na rynkach miedzi rośnie podaż tego metalu, bo coraz więcej kopalń miedzi w Ameryce Południowej przywraca normalną produkcję po okresie zawirowań związanych z epidemią koronawirusa.

Czołowy na świecie producent miedzi - Chile - jest ostrożnie optymistyczny co do prognoz produkcji miedzi, ale ostrzega, że koronawirus nadal stanowi zagrożenie dla tej branży.

Chilijska rządowa agencja Cochilco podała, że chilijska produkcja miedzi w tym roku spadnie zaledwie o 1,2 proc., ponieważ kopalnie radzą sobie z produkcją, odkładając mniej istotne dla nich działania takie jak m.in. konserwacje urządzeń wydobywczych.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME spadła o 170 USD, czyli 2,6 proc., do 6.308,00 USD za tonę.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24