Bunt amerykańskich senatorów: "Domagamy się sankcji na Nord Stream 2"

4 marca 2021, 10:16
5122584987_43fc8b83f6_k
Fot. Ted / Flickr

Amerykańscy senatorowie krytykują administrację Joe Bidena za nieprzestrzeganie prawa i zbyt łagodną postawę wobec projektu Nord Stream 2.

Grupa czterdziestu senatorów, na czele z Johnem Barraso z Wyoming, wystosowała list, w którym krytykuje Joe Bidena za decyzję o nie nakładaniu nowych sankcji na podmioty zaangażowane w projekt Nord Stream 2.

Senatorowie podkreślają, że Kongres przyjął dotychczas kilka „ponadpartyjnych” aktów prawnych, których celem było zablokowanie tej szkodliwej inwestycji. Domagają się, aby administracja nowego prezydenata wykorzystała wszelkie dostępne narzędzia do wprowadzenia kolejnych obostrzeń - zwłaszcza ostatniej rundy sankcji.

„Piszemy, aby wyrazić głębokie zaniepokojenie odmową administracji w zakresie nałożenia sankcji na podmioty zaangażowane w Nord Stream 2” - czytamy. Zdaniem senatorów taka postawa „(…) świadczy o chęci umożliwienia prezydentowi Putinowi przejęcia kontroli nad dostawami gazu do Europy”. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że budowa magistrali trwa w najlepsze i publicznie dostępne są informacje o statkach oraz przedsiębiorstwach, które są w nią zaangażowane.

Reklama
Reklama

„Wzywamy administrację do skorygowania błędnych działań poprzez szybkie i pełne wdrożenie sankcji przewidzianych w prawie Stanów Zjednoczonych” - napisali senatorowie. Podkreślili również, że doceniają wypowiedzi prezydenta o szkodliwości Nord Stream 2, ale „nadszedł czas na działanie”. Bardzo ważnym, w ich przekonaniu, jest, aby Stany Zjednoczone pociągnęły do odpowiedzialności te podmioty, które pomagają Rosji „w budowie tego niebezpiecznego rurociągu”

Pod listem podpisali się: John Boozman, Mike Braun, Shelley Moore Capito, Bill Cassidy, Susan Collins, John Cornyn, Tom Cotton, Kevin Cramer, Mike Crapo, Ted Cruz, Steve Daines, Joni Ernst, Deb Fischer, Lindsay Graham, Chuck Grassley, Bill Hagerty, Josh Hawley, John Hoeven, Cindy Hyde-Smith, Jim Inhofe, Ron Johnson, John Kennedy, James Lankford, Cynthia Lummis, Roger Marshall, Jerry Moran, Rob Portman, Jim Risch, Mitt Romney, Mike Rounds, Marco Rubio, Ben Sasse, Rick Scott, Tim Scott, Dan Sullivan, John Thune, Thom Tillis, Roger Wicker i Todd Young.

KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Niuniu
czwartek, 4 marca 2021, 16:42

Z wymienionych senatorów na szczególną uwagę zasługuje Ted Cruz z Teksasu - popularny ostatnio w amerykańskiej tv po wyjeździe wraz z rodziną do kurortu w Meksyku w samym środku ataku zimy która zamroziła dosłownie cały Teksas.

ciekawy
wtorek, 9 marca 2021, 13:12

A jakiego koloru miał wtedy majtki? Pytam bo to bardzo ważne dla sprawy.

Alchemik
piątek, 5 marca 2021, 09:13

To faktycznie bardzo istotny fakt w tej sprawie. Dziękujemy Ci za zwrócenie na to uwagi;)

po trzecie sankcje
czwartek, 4 marca 2021, 14:58

To potencjalne wycofanie się z sankcji to jest ruch kompletnie nie uwzględniający realiów geopolitycznych. Po pierwsze USA hodują sobie problem na lata w EŚW. Po drugie przekreślają dorobek ostatnich lat wypracowany w EŚW. Po trzecie uleganie Niemcom długofalowo nie oferuje Stanom, żadnych korzyści. Niemcy muszą zrozumieć, że układ: USA daje parasol atomowy i wojskowy, Niemcy współpracują zUSA i EŚW, a USA ma dobre relacje z EŚW jest długofalowo lepszy niż: Niemcy flirtują gospodarczo z Chinami (sprzedając im wysokoprzetworzone produkty), Niemcy dogadują się ponad głowami EŚW z Rosją - długookresowo prowadzi do katastrofy. Problem jest natomiast w tym, że niemiecki kapitał spogląda na sytuację krótkookresowo tj. widzi zyski w handlu z Chinami. Amerykański kapitał też patrzył krótkookresowo i ponad 20 lat temu włączył 300mln chińskich rąk do WTO. Co zarobiły grube misie na przenoszeniu produkcji do Azji to zarobiły, ale teraz cały Zachód ma problem, bo zaczyna tracić prymat technologiczno - cywilizacyjno - gospodarczy. Duży kapitał Zachodu, dogadał się z "pracą" z Azji Pd - Wsch. i ... ograł "pracę na Zachodzie". Wszyscy się cieszyli z "globalizacji" jeszcze dekadę temu, a od 2008 widać do czego to doprowadziło. Niestety politycy na Zachodzie myślą o następnych wyborach (rządzi kapitał), a nie o następnych pokoleniach.

Komentator
piątek, 5 marca 2021, 01:58

Wręcz przeciwnie, to ruch który dokładnie wpisuje się w obecne realia geopolityczne i nie jest efektem krótkowzrocznością obecnej administracji tylko właśnie oceną tych realiów. USA w dobie nasilającej się konfrontacji gospodarczej z Chinami nie stać już po prostu na dalsze psucie stosunków gospodarczych z Europą.

Europejczyk z Alp
czwartek, 4 marca 2021, 20:20

globalizacja dzieki internetowi, ktory zostal wynaleziony przez Szweda w CERNie w Szwajcarii, wydawal sie Amerykanom idealnym narzedziem do kontroli calego swiata. Zapomnieli tylko ze kazdy kij ma dwa konce. Jezeli ty kogos podgladasz to on moze ciebie tez podgladnac. A zasada jest prosta: jezeli jakis czlowiek zrobil zamkniecie to zawsze sie znajdzie drugi czlowiek ktory to zamkniecie otworzy. Amerykanie nie doczytali sobie ekonomi a szczegolnie jednego prawa ekonomicznego: ze biedniejszy socjal wypiera z rynku lepszy socjal. To wiedzial juz Kopernik ktory pisdal rozprawe o pieniadzu a raczej gorszym pieniadzu. Jezeli dawali produkowac Chinolom za mniejsze place to bylo wiadomo ze ich produkt wyprze z rynku produkty robione przez lepiej zarabiajacego robotnika w USA. Nie mowiac o robotnikach w Skandynawii, Szwajcarii, Beneluksie. To jest jedno z najstarszych praw ekonomicznych.

Europejczyk z Alp
czwartek, 4 marca 2021, 20:05

Niemcy sie Rosji nie boja tak jak Turcja odkad upadl Zwiazek Radziecki. Wszyscy w Europie Zachodniej wiedza ze ten straszak rosyjski to tylko mitologia imperializmu amerykanskiego, ktory walki z Azja nigdy nie wygra jak pokazal to Wietnam a teraz chionska wojna biologiczna. Niemcy od dawna bojkotuja imperialne wypady USA w Iraku, Afganistanie czy Syrii. Nawet na Balkanach ich nie bylo bo nie chca miec drugi raz do czynienia z Serbia. Jezeli jeszcze wzmocni sie wplyw Zielonych w Niemczech moze sie zdarzyc ze Niemcy wystapia z NATO i oglosza sie neutralnymi jak Finalandia czy Austria.

uras
czwartek, 4 marca 2021, 14:31

Rosji sankcje to wisza jak zyrandol.

Davien
czwartek, 4 marca 2021, 20:31

I dlatego Zacharowa i putin dostają histerii na samą wieść o nich?:)

złośliwy
piątek, 5 marca 2021, 14:26

Myslisz Davien ze ten wyżebrany tranzyt przez Ukrainę jest w stanie uratować ten upadły kraj?Przedłuży nieco agonię .

Komentator
piątek, 5 marca 2021, 02:00

Davienku, chcesz zobaczyć prawdziwą histerię? Poczytaj co mówią o tych rurach nasi politycy.

najszybszy rosyjski zegarek
wtorek, 9 marca 2021, 13:13

Nie czytamy Sputnika.

AA
czwartek, 4 marca 2021, 12:31

Oczywiście Ameryka sama chce sprzedawać gaz do Europy

Europejczyk z Alp
czwartek, 4 marca 2021, 20:11

wedlug nawet tego pisma w najblizszych latach zapotrzebowanie na gaz ziemny wzrosnie o 700%. A ceny o 50%. Bo wszyscy przechodza z wegla na gaz: Wielka Brytania, Niemcy, Chiny, Indie, Pakistan, Bangladesh. Jakies 3 miliardy ludzi. Nawet Musk majstruje przy swoich rakietach kosmicznych nad paliwem z gazu ziemnego. Jedynym krajem ktory ma nieograniczone zasoby gazu jest Rosja. Amerykanskie gazy to moze wystarczylyby najwyzej na ogrzanie jakigos 30 milionowego kraiku. I jeszcze jakie nieekologiczne i drogie. Amerykancy moga zamknac juz teraz geszeft ze swoimi gazami. Tym bardziej ze ciekle gazy sami wywoza z Rosji.

Tweets Energetyka24