Bułgaria chce stać się centrum dystrybucji gazu dla Europy

5 stycznia 2016, 17:53

Bułgaria ma nadzieję stać się głównym krajem tranzytowym dla dostaw rosyjskiego gazu do Europy – poinformował premier Bojko Borysow.

Poprzez utworzenie ośrodka dystrybucji gazu „Bałkan” w okolicach Warny, położonej przy Morzu Czarnym, Bułgaria chce stać się głównym krajem tranzytowym dla Europy Południowo-Wschodniej oraz Środkowej. Premier Bojko Borysow zapowiada „ciężką pracę” nad sfinalizowaniem tego projektu.

Do przyszłego hubu gazowego ma trafić błękitne paliwo z Rosji, Azerbejdżanu, Turkmenistanu, Rumunii, a także z rodzimych złóż bułgarskich. Projekt został po raz pierwszy zapowiedziany w lutym 2015 roku na forum energetycznym w Sofii, jako sposób na dywersyfikację szlaków dostaw gazu do Europy. Bułgaria chce w ten sposób „dostarczać” 43 mld m3 surowca.

Zobacz także: Zmiany personalne w Polskim LNG

Zobacz także: Gaz z terminala w Świnoujściu zaczyna trafiać do krajowej sieci

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
śmiech
środa, 6 stycznia 2016, 14:39

Tylko głupia Polska nie chce być częścią dystrybucji rosyjskiego gazu i zawetowała Jamal II. Cały świat się śmieje z polskiej głupoty, utraty bezpieczeństwa energetycznego i 450-500 mln $ rocznie opłat tranzytowych. Do tego świat się śmieje z polskich "argumentów" jak np. tytuły w Gazecie Wyborczej: "Światłowód w rosyjskim gazociągu zakłóci amerykańską tarczą antyrakietową" - bez komentarza...

Reklama
Tweets Energetyka24