Budowa Nord Stream 2 wstrzymana z powodu amerykańskich sankcji

21 grudnia 2019, 12:42
30618435416_0d67f54496_c
Fot. Gage Skidmore / Flickr

Specjalizująca się w układaniu rurociągów podmorskich firma Allseas zawiadomiła w nocy z piątku na sobotę, że wstrzymała prace przy budowie rurociągu gazowego Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec w oczekiwaniu na podpisanie przez prezydenta Trumpa ustawy o budżecie Pentagonu.

"W oczekiwaniu na podpisanie ustawy o wydatkach obronnych (National Defense Authorization Act - NDAA) Allseas wstrzymał prace przy układaniu rur Nord Stream 2" - głosi oświadczenie firmy datowane na 21 grudnia.

Oświadczenie stwierdza, że firma, mająca swoją siedzibę w Szwajcarii, oczekuje niezbędnych wyjaśnień prawnych, technicznych i dotyczących środowiska naturalnego od odpowiednich instytucji amerykańskich. 

Obie izby Kongresu USA uchwaliły budżet obronny na rok finansowy 2020 w wysokości 738 mld dolarów, który przewiduje zastosowanie sankcji wobec firm budujących gazociąg Nord Stream 2 a także rurociągu "Turecki potok". Prezydent Donald Trump podpisał ustawę jeszcze w piątek.  

Sankcje USA dotyczą operatorów statków prowadzących prace na głębokościach 30 metrów poniżej poziomu morza i większych. Obejmują zakaz wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz zamrożenie środków. W konsultacji z resortem finansów Departament Stanu USA ma 60 dni na przedstawienie Kongresowi listy podmiotów, które obejmą sankcje. 

Według Reutera, powołującego się na oficjalne źródła w administracji USA , raport zawierający listę tych podmiotów będzie gotowy znacznie szybciej, co w konsekwencji spowoduje szybsze zastosowanie sankcji. 

Podkreśla się, że decyzja Allseas stawia pod znakiem zapytania termin zakończenia budowy gazociągu. Wartość projektu oceniana jest na 11 mld dolarów. Allseas układa ostatnie kilkaset kilometrów Nord Stream 2. 

Gazociąg umożliwi przesyłanie rosyjskiego gazu po dnie Bałtyku bezpośrednio z Rosji do Niemiec, z ominięciem terytoriów Polski i Ukrainy. Budowie gazociągu przeciwne są zarówno Polska jak i Ukraina.

Administracja Trumpa, podobnie jak poprzednia demokratyczna administracja Baracka Obamy, również jest przeciwna budowie gazociągu podkreślając, że zwiększy on uzależnienie gospodarcze i polityczne Europy od Rosji.  

Niemcy twierdzą że potrzebują rosyjskiego gazu bowiem są w trakcie likwidacji elektrowni węglowych i jądrowych. Waszyngton oferuje jako alternatywę dostawy swojego skroplonego gazu ziemnego (LNG). (PAP)

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Stary Grzyb
niedziela, 22 grudnia 2019, 08:11

LONG LIVE USA !!! GOD BLESS AMERICA !!! TAK TRZYMAĆ I WZMACNIAĆ !!!

Kiks
sobota, 21 grudnia 2019, 23:59

Niemcy potrzebują ruskiego gazu? Przecież on był i jest. Niemcy potrzebują tej rury i tylko jej, aby uzależnić Europę nie tyle od ruskiego gazu, a od siebie. A na to zgody nie ma i nie będzie.

tyu
sobota, 21 grudnia 2019, 20:41

God Bless America! A jednak się udało tę rurę zatrzymać.

grzesiek
sobota, 21 grudnia 2019, 19:45

Dziękuję USA za nałożenie sankcji na firmy budujące gazociąg łączący Rosję z Niemcami, który uzależni Europę Zachodnią od dostaw rosyjskiego gazu. Tak trzymać.

anda
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:49

Oj Panowie a jak wstrzymano - co statek na pełnym morzu zaprzestał układać rury? ktoś coś nie doczytał.

Davien
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 02:55

Normalnie, zatrzymali wszelkie prace a statek wróci do portu bo Trump podpisał sancje;)

asad
niedziela, 22 grudnia 2019, 20:26

Dokładnie tak. Prace zostały wstrzymane co potwierdziła w komunikacie firma Allseas.

anda
niedziela, 22 grudnia 2019, 18:06

Sprostowanie nic nie przerwał bo nie układał i jak mógł przerwać?

Kiks
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 09:38

Powtarzanie w kółko tych samych głupot nie czyni z nich prawdy, anda, sasza czy jak ci tam.

Wania
niedziela, 22 grudnia 2019, 12:08

Zobacz oświadczenia na stronach tych firm. Wstrzymano. Szwajcarom bliższe USA od Rosji.

anda
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 01:03

Jak napisałem nic nie wstrzymano bo żadnych robót nie prowadzono - a jak się nie prowadzi robót to jak je można wstrzymać? Mogą co najwyżej prowadzić roboty przygotowawcze ale i te raczej nie dotyczą statku. A jak szwajcarzy nie wywiążą się z kontraktu to kary umowne są gigantyczne. i już więcej od Rosjan kontraktu nie dostaną a praktycznie to tylko Rosjanie budują duże gazociągi podmorskie i mają w planie następne. Firma analizuje sytuację - to nie znaczy że zrywa kontrakt - niestety jest to niechlujstwo podawane przez dziennikarzy i błędy tłumaczeń - liczy się nius a nie jakaś tam prawda.

Davien
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 14:09

Anda, firma głosiła że natychmist wstrzymują wszystkie prace w oczekiwaniu na decyzję trumpa. Trump sankcje podpisał wiec po zabawie. A od Rosji i tak juz kontraktów by nei dostali( patrz sankcje) wiec co za róznica:)

anda
wtorek, 24 grudnia 2019, 01:55

Davien przeczytaj ze zrozumieniem firma nie wstrzymała prac bo ich nie prowadzono, bo jakby prowadzono to dawno by zakończono układać gazociąg. Układanie rur miało się rozpocząć najwcześniej za miesiąc dwa w zależności od pogody i jest jeszcze odwołanie do Duńczyków najwcześniej za miesiąc lub dwa. Podobno Niemcy wyraziły zgodę na ułożenie gazociągu / taka informacja pojawiła się dzisiaj nie wiem czy jest prawdziwa /. Firma analizuje co ma zrobić dalej i to jest wszystko. Statek który miał układać rury podobno wypłynął z morza Bałtyckiego ale na sezon zimowy on i tak Bałtyk opuszczał - zwykle w zimie to miał przeglądy.

prawieanonim
czwartek, 26 grudnia 2019, 15:27

Żadna szanująca się firma z branży nie pójdzie na wojnę z USA. Pozostaje wam samemu wybudować okręty (lub wyremontować wasze zabytki) tylko tu pojawia się znowu problem. Kto teraz wam sprzeda technologie do budowy (modernizacji) takiej jednostki skoro Amerykanie jednym pakietem sankcji sprawili że każdy was uważa za trędowatych? Coś czuję że ta wasza rura będzie leżała na dnie niedokończona całymi latami. Kaplica misiu.

anda
piątek, 27 grudnia 2019, 00:44

Tak po poczytaj ile firm zachodnich olewa sankcje amerykanów - przeciesz te sankcje trwają od lat i co? Tak się dziwnie składa, że wymiana handlowa rośnie i to szybko nawet USA - Rosja. Wiesz człowieku mieszkam tak w linii prostej 170 km od Warszawy więc dlaczego piszesz. A wiesz za trędowatych to niestety nas uważają a nie Rosję.

wtorek, 31 grudnia 2019, 06:08

Nie wiem czy to ma znaczenie ale właścicielem firmy szwajcarskiej jest Holender . Rosja zestrzeliła samolot z Holendrami na pokładzie . Tramp grozi sankcjami tej firmie ale na terenie Stanów Zjednoczonych , bo tam mają główne projekty a szczególnie w zatoce Meksykańskiej . Z tego co wiem to za takie duże kontrakty banki rozliczają się transzami . W danych procentowych wykonania robót . A jak brak realizacji końca kontraktu nie jest z winy wykonawcy to trudno mówić o odszkodowaniach . Co śmieszniejsze to Rosja kiedyś jeszcze zestrzeliła samolot wykonawcy tego statku co kładzie rury . To znaczy Korei . Japonia wstrzymała budowę rurociągu z Rosji za chęć nakładania kar na wykonawcę przez Moskwę . To zostały jeszcze Chiny …………...

Davien
sobota, 28 grudnia 2019, 01:15

A niby jakie firmy olewaja?? Bo jak turbiny Siemensa sami rosjanie sobie gdzie indziej przenieśli to firma ciezko sie tłumaczyła. I nikt panie Anda nie pójdzie na wojenkę z sankcjami USA bo to sie zwyczajnie nie opłaca. Przekonał sie uz o tym Iran teraz kolej na rosję. A co do trędowatych to jak widać z Polska nie masz nic wspólnego .

Davien
środa, 25 grudnia 2019, 14:04

Anda, czytalem oswiadczenie Allseas i ogłosili ze wstrzymuja wszelkie prace . Niemcy moga sobie teraz wyrażac zgodę ale Szwajcarzy nie sa głupi i nie pójda na wojenkę z USA

piątek, 27 grudnia 2019, 00:43

Taa to szwajcarskie sądy zasądzą im takie odszkodowanie, że im się odechce? A ponadto oni ANALIZUJĄ sytuację a to jest różnica i żadnych kontraktów nie zerwali. A wstrzymywać prace to sobie mogą jak ich nie prowadzą. Roboty miały zacząć się pod koniec stycznia jak pogoda pozwoli.

Tweets Energetyka24