Brytyjczycy wybudują farmę wiatrową za 6 miliardów funtów

17 sierpnia 2016, 17:16
Fot. Kim Hansen / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Wart sześć miliardów funtów projekt zbudowania największej na świecie morskiej elektrowni wiatrowej Hornsea 2 otrzymał zielone światło od brytyjskiego ministerstwa ds. biznesu - poinformował w środę dziennik "The Times".

Minister Greg Clark wyraził zgodę na realizację inwestycji pomimo sygnalizowanych przez aktywistów zagrożeń związanych z ochroną przelatujących ptaków (m.in. morusów) oraz żyjących w pobliżu ssaków morskich, podkreślając, że "przygotowano właściwe rozwiązania, które ograniczą negatywne konsekwencje". Jak dodał, "przemysł wiatrowy stanowi fundamentalną część naszych planów pozyskania czystej, bezpiecznej i opłacalnej energii elektrycznej".

Farma wiatrowa ma składać się z ponad 300 turbin o wysokości co najmniej 190 metrów - więcej niż słynny budynek "Gherkin" w londyńskim City - rozmieszczonych na przestrzeni niespełna 800 kilometrów kwadratowych w pobliżu miasta Grimsby na zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii.

Po pełnym uruchomieniu - szacowanym na rok 2022 lub 2023 - farma będzie produkować około 1,6 gigawata energii elektrycznej - wystarczająco dużo, aby zasilać blisko dwa miliony gospodarstw domowych i porównywalnie do tego, ile ma generować planowana elektrownia atomowa Hinkley C. Według rządowych szacunków, w 2020 roku energia wiatrowa będzie stanowić 10 proc. miksu energetycznego Wielkiej Brytanii. 

W ramach żartobliwego nawiązania do trwających Igrzysk Olimpijskich w Rio, ministerstwo ds. biznesu, energii i strategii przemysłowej policzyło, że taki zasób energii wystarczyłby do 150-krotnego powtórzenia ceremonii otwarcia i zamknięcia londyńskich igrzysk sprzed czterech lat. 

Za realizację projektu będzie odpowiedzialna kontrolowana przez duński rząd firma Dong Energy, która jest również wykonawcą podobnego projektu na 174 turbiny (1,2 GW) w tej samej lokalizacji, która powinna być funkcjonalna w 2020 roku. Docelowo inwestor liczy na zbudowanie do 2025 trzech instalacji obok siebie, produkujących łącznie nawet do 6 gigawatów.

Zobacz także: Tesla Motors i SolarCity łączą siły. "Projekt przyszłości"

Zobacz także: Za 10 lat drogi zapełnią się samochodami elektrycznymi?

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
MacGawer
środa, 17 sierpnia 2016, 21:08

"farma będzie produkować około 1,6 gigawata energii elektrycznej" Litości, poprawcie to bo strasznie bije po oczach. Farma będzie miała moc 1.6 GW, a ilość wyprodukowanej energii będzie zalezała od wykorzystania mocy zainstalowanej. Przy 30% produkcja energii elektrycznej wyniesie 4 TWh rocznie. Mylenie jednostek mocy jakimi są GW z jednostkami energii nie przystoi poważnym portalom.

MacGawer
czwartek, 18 sierpnia 2016, 18:59

"farma będzie produkować około 1,6 gigawata energii elektrycznej" Ciągle nie poprawione, wstyd. Farma ma moc 1.6 GW, a produkowaną energię podaje się w GWh lub TWh.

ptasiek
czwartek, 18 sierpnia 2016, 09:25

Ludzie jakich "morusów"??? Chodzi zapewne o głuptaki po łacinie Morus bassanus.

gts
piątek, 19 sierpnia 2016, 12:04

A nie lepiej zainwestowac w turbiny wiatrowe takiej jak te polskie? Wie ktos jakie sa wady i zalety obydwu konstrukcji? Jakie wspolczynniki wydajnosci maja?

niCk
czwartek, 18 sierpnia 2016, 08:24

Grimsby na zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii? Ciekawe a myślałem ze jest na wschodnim

Tweets Energetyka24