Bruksela chce jeszcze mocniej uderzyć w węgiel

12 grudnia 2016, 10:03

Jak donosi Reczpospolita Bruksela chce w najbliższym czasie wprowadzić kolejne rozwiązania uderzające w węgiel. Chodzi o wyższe ceny praw do emisji CO2. Obecnie debatuje nad tym Parlament Europejski.

„Do skoku cen CO2 w kolejnej dekadzie ma dojść dzięki stopniowemu wycofywaniu uprawnień. Dziś umarza się rokrocznie 1,74% z nich, ale KE nie jest zadowolona z obecnych niskich cen uprawnień. Dlatego już rok temu mówiono o podniesieniu limitu umorzeń do 2,2%. Obecnie mówi się już o 2,4%” – pisze Aneta Wieczerzak-Krusińska.

Obecnie ta kwestia jest omawiana w europejskich parlamentach. 

Negatywne dla Polski rozwiązania mogą oznaczać, że ceny do zakupu uprawnień CO2 w latach 2021-30 wzrosną  z 86 mld zł do 175 mld zł. Byłby to gigantyczny problem dla wysokoemisyjnej gospodarki naszego kraju, która jest oparta głównie o spalanie węgla.

Zobacz także: Węglem w politykę klimatyczną. Polski rząd liczy na dezintegrację UE?

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
mefis58
poniedziałek, 12 grudnia 2016, 10:56

Czy naprawdę polskim władzom wydaje się, że można ignorować zasady ekonomii oraz zasady zdrowego rozsądku ? Nie dalej jak wczoraj pokazywano w telewizorni mapki Europy z zaznaczonymi obszarami największych zanieczyszczeń atmosfery. Polska na tle Europy jest CZARNĄ DZIURĄ !!!!! Naprawdę myślicie, że możemy sobie pozwolić na częstsze chorowanie, dłuższe i bardziej intensywne (droższe) leczenie tylko dlatego, że pani Szydło coś obiecała górnikom i co obiecała? Ano głównie to, że węgiel będzie w Polsce wydobywany, bez oglądania się na potrzeby, na ekonomię, bez inwestycji w energetykę niskoemisyjną (nie mówię bezwęglową, ale są technologie pozwalające nawet przy spalaniu węgla obniżyć emisję spalin. Nie wiele się robi w Polsce poza zakłamywaniem rzeczywistości i próbą "gry na czas". Żałosne jęki dotyczące "solidarności energetycznej" rozumianej w Polsce jako "nie kupowanie rosyjskiego gazu" albo co najmniej "zmuszenie Rosji aby ten gaz przesyłała taką drogą jaką my chcemy, żeby przesyłała i płaciła za tranzyt krajom sobie niechętnym na prowadzenie antyrosyjskiej polityki" powoli się kończy. Europejczycy w ramach solidarności oczekują, że nie będą przez nas , za swoje pieniądze TRUCI i że Polska podejmie trud zmniejszenia emisji spalin. Im później się za to weźmiemy tym będzie gorzej i tym będzie DROŻEJ !!!!

Mokotów
poniedziałek, 12 grudnia 2016, 10:49

KE to jakaś zmora - ratunku!!!!

aqqu
poniedziałek, 12 grudnia 2016, 18:44

Unia niszczy nas na naszych oczach! Nie dajmy się

obserwatorpl
poniedziałek, 12 grudnia 2016, 18:35

EUROKOŁCHOZ PRÓBUJE ZNISZCZYĆ NASZE GÓRNICTWO, NASZ SKARB JAKIM JEST WĘGIEL BO MAMY GO NAJWIĘCEJ W UE! JESTEŚMY SAMOWYSTARCZALNI WĘGLOWO, MOŻEMY POWSTAĆ Z KOLAN I SIĘ ROZWIJAĆ, EKSPORTOWAĆ ALE UNIJNYM LEWAKOM SIĘ TO NIE PODOBA! PO CO POLSKA MA BYĆ SILNA I SIĘ ROZWIJAĆ I BOGACIĆ?! TO WBREW ICH INTERESOM, DLATEGO TAK TĘPIĄ WĘGIEL I NASZĄ ENERGETYKĘ. MY PRZECIEŻ WEDŁUG NICH MAMY BYĆ KOLONIĄ GOSPODATCZĄ Z TANIĄ SIŁĄ ROBOCZĄ, RYNKIEM ZBYTU! ALE NIE! POWIEDZMY IM STOP! NIE GÓDŹMY SIĘ NA NISZCZENIE KRAJU I BĄDŹMY NAPRAWDĘ NIEPODLEGLI! Drodzy Państwo nie dajmy się oszukać pseudopolityce klimatycznej i limitom!

Marcos
poniedziałek, 12 grudnia 2016, 16:01

Olać ten eurokołchoz

Tweets Energetyka24