Białoruś częścią Trójmorza? Niespodziewana deklaracja Łukaszenki

3 marca 2020, 14:11
Łukaszenka
Fot. Flickr

Prezydent Białorusi powiedział, że Stany Zjednoczone są w stanie zapewnić Białorusi tanie pożyczki w celu zbudowania rurociągu naftowego na dostawę surowca z Bałtyku do republiki.

„Z Sekretarzem Stanu Mikiem Pompeo rozmawiałem na ten temat - aby pomóc nam w infrastrukturze i dostawach ropy. Sam Pompeo oferował tę ropę po konkurencyjnych cenach. A na konferencji w Monachium padło oświadczenie: przeznaczymy miliard dolarów na budowę obiektów logistycznych, to dotyczy też dostaw ropy. W szczególności możemy spodziewać się, że otrzymamy od nich dość tanie pożyczki na budowę rury z Bałtyku" – mówił podczas spotkania w Mińsku Łukaszenka. Amerykański polityk mówił w Monachium o miliardzie dolarów na projekty energetyczne Trójmorza. Łukaszenka zasugerował zatem, że jego kraj mógłby stać się częścią inicjatywy, przynajmniej na płaszczyźnie budowy infrastruktury.  

Według niego kraj „potrzebuje kilku zworek, które rząd spodziewa się zbudować nawet w trzy lata”. Dodał, że Białoruś posiada dwie rafinerii – w Nowopołocku i Mozyrzu (na północy i południu kraju). Pierwszy prowadzi do portów bałtyckich a drugi na Ukrainę, do Odessy. 

Zbudowanie rurociągu do Bałtyku nie byłoby problemem. Nawiasem mówiąc, istnieje kilka rur, gdybyśmy je uporządkowali i porozumieli się z państwami bałtyckimi, nie byłoby żadnych przeszkód – zaznaczył białoruski polityk. 

Białoruś i Rosja nie uzgodniły warunków dostaw ropy, w związku z czym 1 stycznia 2020 r. Rosja odcięła dostawy ropy dla obu białoruskich rafinerii. Następnie częściowe wznowienie pompowania ropy do rafinerii ze względu na dostawy Michaiła Gutseriewa przez spółki z grupy Safmar. Prezydent Białorusi wielokrotnie powtarzał, że kraj aktywnie poszukuje źródeł dostaw ropy, alternatywnych do rosyjskich. Mińsk rozważa dostawy ropy z Ukrainy, Polski, krajów bałtyckich, Kazachstanu i Azerbejdżanu.

KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Anna
niedziela, 8 marca 2020, 17:14

Wreszcie się opamiętał i zmienił "front" !

Krzysiek
czwartek, 5 marca 2020, 22:04

Łukaszenka posiada to coś co brakło Tuskowi i jego ferajnie.

mc.
środa, 4 marca 2020, 17:01

Jeszcze coś - może Pan Łukaszenka zauważył że dzięki pracującym w Polsce Ukraińcom transfer pieniędzy do Ukrainy (chyba to było za rok 2018) wyniósł ponad 10 mld USD. A co z Białorusinami ? W 2018 roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych było zarejestrowanych ponad 420 tys. przybyszów z Ukrainy i przeszło 34 tys. Białorusinów. Może Pan Łukaszenka da zgodę na czasowy pobyt białoruskich pracowników w Polsce i dzięki temu poprawi bilans płatniczy Białorusi.

NNaktiveStrong
wtorek, 3 marca 2020, 23:26

Może w końcu Łukaszenka dojrzewa do tematu gdzie leży i czym jest jego prwowoicie bratni kraj :) Oby. Białorusini to są nasi bracia. Tak jak Koreańczycy północni oddzieleni od macierzy po 2WW. Oby się im udało.

Sewoj
wtorek, 3 marca 2020, 16:37

Uhm tylko że amerykańska ropa to nie to samo co rosyjska inny skład chemiczny a rafinerie dostowane do rosyjskiej...... Dobry gracz Łukaszenka jest...

mc.
środa, 4 marca 2020, 11:33

Łatwiej dopasować instalacje do ropy lepszej jakości, niż odwrotnie. Jest jeszcze jeden problem - w 2018 r. rosyjskie kompanie naftowe wydobyły 553 mln ton surowej ropy, (11,2 mln baryłek dziennie, co jest pobiciem rekordu z 1987 r.), a w 2021 r. wydobycie osiągnie swój szczytowy rezultat – 570 mln ton. Jednakże od 2022 r. zacznie się spadek wydobycia, które w ciągu 14 lat spadnie o połowę. W 2035 r. wydobycie może obniżyć się do 310 mln ton, co oznacza stratę 243 mln ton.

Tweets Energetyka24