Budowa terminala LNG w Gdańsku jednym z priorytetów Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

12 maja 2020, 13:00
Terminal
Terminal LNG w Świnoujściu. Fot.: Polskie LNG

Większa dywersyfikacja źródeł energii, budowa terminala LNG w Zatoce Gdańskiej, prace nad "dostawami paliwa gazowego do państw regionu, w tym Trójmorza" oraz stworzenie w Polsce hubu gazowego znalazły się w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego BBN zatwierdzonej przez prezydenta RP. 

Biuro Bezpieczeństwa narodowego opublikowało dokument "Strategia Bezpieczeństwa Narodowego 2020", w której zawarte są cele dotyczące bezpieczeństwa energetycznego oraz ochrony środowiska naturalnego.

W rozdziale o bezpieczeństwie energetycznym znalazł się też zapis o "powstrzymaniu budowy infrastruktury przesyłowej zwiększającej uzależnienie regionu Europy Środkowej od odstaw gazu z Federacji Rosyjskiej" oraz o "wzmacnianiu odporności tego regionu na ryzyko wykorzystywania dostaw gazu jako instrumentu nacisku politycznego". Nie jest to napisane wprost, ale bez wątpienia autorzy dokumentu odnoszą się do budowy gazociągu Nord Stream 2, która w tym momencie jest wstrzymana ze względu na amerykańskie sankcje.

Ochrona środowiska

Kolejny rozdział nosi nazwę "Ochrona środowiska naturalnego". Podkreśla on wagę walki ze smogiem, rozwój elektromobilności, wykorzystania paliw alternatywnych oraz rozwoju energetyki opartej o bezemisyjne źródła energii.

"Dostosować polityki i działania państwa do celów klimatycznych, uzgodnionych na forum organizacji międzynarodowych, związanych z transformacją energetyczną i osiągnięciem neutralności klimatycznej, w sposób uwzględniający specyfikę kraju oraz maksymalizujący ich pozytywny wpływ na poziom życia obywateli, rozwój gospodarczy kraju i konkurencyjność gospodarki, z wykorzystywaniem szans wynikających z wdrażania nowych technologii produkcji energii" – brzmi kolejny punkt, który najprawdopodobniej odnosi się do Europejskiego Zielonego Ładu, unijnego planu osiągnięcia neutralności klimatycznej. W Strategii zaznaczono jednak, że realizowanie tego celu nie może negatywnie wpływać na poziom życia obywateli naszego kraju oraz musi uwzględniać jego specyfikę.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Szach mat w jednym ruchu
środa, 13 maja 2020, 16:07

Podoba mi się i to bardzo. Jest pomysł i wykonanie. Jestem przekonany, że każdą nadwyżkę węglowodorów sprzedamy.

adrian
wtorek, 12 maja 2020, 15:23

terminal lng w swinoujsci tak naprawdę jest wystarczający po rozbudowie by zapewnić nam bezpieczeństwo no ale my chcemy dbac tez o innych i wydawac na to kase. Baltic pipe poza nanmi i ukrainne wielkiego zainteresowania to nie ma a my kolejny terminal hmmm Pewnie chcemy zadbac o ukrainne i o jej bezpieczeństwo szkoda ze to za nasze podatnikow pieniądze a ta ukraina pluje na nas i to nie raz

FR technologiczne imperium
wtorek, 12 maja 2020, 23:24

Nie dość że nie piszesz poprawnie po Polsku to jeszcze przekazujesz fałszywe informacje, gazoport w Świnoujściu zapewni po przebudowie nie więcej niż 30% naszego zapotrzebowania, resztę ma zapewnić Baltic Pipe, a gaz możemy eksportować na Ukrainę, Białoruś czy Słowację i zarabiać na tranzycie, zresztą Białoruś narzeka na wysokie ceny gazu z Rosji a Ukraina już zadeklarowała że będzie szukać dostaw s innych kierunków.

Wredny
wtorek, 12 maja 2020, 19:29

Po co nam tyle portów ? Jeden nie wystarcza ? Po co tyle autostrad ? Jedna nie wystarczy ? Po co nam tyle lotnisk ? jedno nie wystarczy ? Infrastrukturę buduje się na dziesiątki lat ale o tym trzeba pomyśleć

Tweets Energetyka24