Zakończono budowę rurociągu TANAP transportującego azerski gaz z pominięciem Rosji

2 lipca 2019, 12:45
PKG
Fot.: BP

W poniedziałek 1 lipca ogłoszono zakończenie przed czasem budowy gazociągu TANAP, będącego częścią Południowego Korytarza Gazowego. Ma on na celu transport do Europy azerskiego surowca z pominięciem Rosji.

„Zakończyła się budowa Trans-anatolijskiego Gazociągu (TANAP), który jest częścią Południowego Korytarza Gazowego. TANAP jest gotowy do transportu azerskiego gazu do Europy poczynając od 1 lipca 2019” – poinformował azerski koncern energetyczny SOCAR.

Gazociąg TANAP łączy Gruzję z Grecją przez terytorium Turcji i ma przepustowość 16 mld m sześc., z czego 6 mld m sześc. gazu trafiać ma do Turcji, a 10 mld m sześc. do krajów europejskich. Budowa gazociągu ruszyła w 2015 roku. Jej zakończenie planowano na koniec 2019 roku, ale udało się przyspieszyć prace konstrukcyjne.

TANAP jest częścią większego projektu – Południowego Korytarza Gazowego. Ma on na celu dywersyfikację dostaw gazu do Europy, poprzez jego dostarczenie z Azerbejdżanu, bez konieczności tranzytu przez Rosję.

Południowy Korytarz Gazowy składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest Gazociąg Południowokaukaski (SCP), z Azerbejdżanu, przez Gruzję do granicy z Turcją. Drugi odcinek to Gazociąg Transanatolijski (TANAP), biegnący przez całą Turcję do granicy z Grecją. Trzeci - Gazociąg Transadriatycki (TAP) - ma transportować gaz przez Grecję, Albanię, Morze Adriatyckie do Włoch.

Budowa SCP i TANAP została już zakończona, podczas gdy TAP ma zostać oddany na przełomie 2019 i 2020 roku.

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
leming
środa, 3 lipca 2019, 14:30

Granice Gruzji w realu wyglądają inaczej.Czy w pobliżu tego rurociągu nie przebiegają granice Osetii Południowej ?

Zawisza
środa, 3 lipca 2019, 00:32

To kolejna wymierna strata dla Ukrainy, bo tranzyt azerskiego gazu nie tylko omija Rosję, ALE PRZEDE WSZYSTKIM UKRAINĘ... z NASZEGO PUNKTU WIDZENIE - ZDECYDOWANIE DOBRZE :-)

prawieanonim
czwartek, 4 lipca 2019, 11:58

Dla nas dobrze. Dla Gruzinów może to oznaczać zielone ludziki i aneksję Gruzji.

anda
wtorek, 2 lipca 2019, 23:28

A teraz rozumiem ten komunikat o wzroście eksportu gazu z Rosji do Azerbejdżanu.

Niuniu
wtorek, 2 lipca 2019, 15:09

Czyli jednak Gazprom nie ma tak wyjątkowej pozycji w zakresie dostaw gazu do UE jak z regóły pisze się w polskich mediach. I przy okazji pozycja Turcji znów wzrosła. Erdogan jednak nie jest idiotą?

gaz
wtorek, 2 lipca 2019, 23:25

Dostawy Gazpromu do Europy ok. 200 mld m3, TANAP to 10 mld m3. Gazprom nie ma wyjątkowej pozycji? Ciekawe jak doszedłeś do tego wniosku?

Szach mat w jednym ruchu.
wtorek, 2 lipca 2019, 17:30

Jest i to większym niż się wydaje.Pozycja gazpromu z roku na rok będzie słabsza. To nie te czasy kiedy dyktowali warunki np.nam.

Tweets Energetyka24