Zabójcze kilowatogodziny. Forbes policzył, ile ofiar pochłania energetyka

22 marca 2019, 02:17
winter-3985374_1920
Fot. Pixabay

Analitycy Forbesa przygotowali zestawienie, które ilustruje ile ofiar śmiertelnych pochłania wytworzenie określonej ilości energii z różnych źródeł. Według ich wyliczeń, najbardziej zabójczą jest energetyka węglowa, a najmniej - amerykańska energetyka jądrowa.

„Wskaźnik śmiertelności energetyki mierzy to, ile osób zginęło poprzez wytworzenie jednej kilowatogodziny z różnych źródeł energii” - piszą dziennikarze Forbesa. Choć autorzy materiału podkreślają, że współczynnik ten nie jest tożsamy ze współczynnikiem emisyjności danego źródła energii, to trzeba zauważyć, że w obu tych przypadkach najbardziej szkodliwymi mocami są te zainstalowane w węglu, a najmniej - jednostki wiatrowe i jądrowe.

W zestawieniu znaleźć można liczbę ofiar, jaką pociąga za sobą wyprodukowanie biliona kilowatogodzin energii elektrycznej.

I tak, według wyliczeń Forbesa, generowanie takiej liczby kWh z węgla oznacza średnio w skali świata śmierć ok. 100 tysięcy osób. Chińska energetyka węglowa jest znacznie bardziej niebezpieczna, gdyż produkcja biliona kilowatogodzin oznacza w ChRL śmierć aż 170 tysięcy osób.

Z kolei, by energetyka wiatrowa wyprodukowała tyle energii, zginąć musi ok. 150 ludzi. Natomiast przy energetyce jądrowej współczynnik ten wynosi 90 osób, a w przypadku amerykańskiego atomu - zaledwie 0,1 osoby.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Jajko
piątek, 22 marca 2019, 17:49

Tak, a w najbardziej "zasmogowanej" malopolsce jest najdłusza długosć życia w Polsce.

MacGawer
piątek, 22 marca 2019, 09:49

Czyli zdaniem Forbesa przy wydobyciu amerykańskiego uranu nie ma ofiar śmiertelnych. Ciekawe jak to osiągnęli skoro technologie wydobywcze niczym nie różnią się od innego górnictwa. A może nie potrafią odróżnić uranu wzbogaconego od U3O8 czy rudy uranowej? Wiele osób ciagle jest przekonanych, że wystarczy wydobyć gram uranu by zastąpić 1 tonę węgla ale od autorów raportu wymagam więcej. Jaką zawartość uranu w amerykańskich kopalniach przyjęli jako bazę do obliczeń?

Leszek
sobota, 23 marca 2019, 16:25

Jak się kliknie na tekst Forbesa to można przeczytać że uwzględnili śmierci wynikające z wydobycia uranu, oraz założyli hipotezę LNT czyli i tak dane dla energii jądrowej są zawyżone.

cine
piątek, 22 marca 2019, 06:53

A wystarczyłoby zacząć wreszcie zgazowywać węgiel w złożach i nie byłoby 90% problemów.

Tweets Energetyka24