Wlk. Brytania: neutralność klimatyczna wymaga dużych inwestycji w atom

1 czerwca 2020, 12:58
london-530055_1920
Fot. Pixabay

Wielka Brytania, która chce osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050 roku, musi wybudować od 30 do 60 GW mocy w energetyce jądrowej. Brytyjczycy zastanawiają się teraz, jak sfinansować takie inwestycje.

Jak podaje Financial Times, brytyjska Komisja ds. Zmiany Klimatu oszacowała, że do osiągnięcia zaplanowanej na 2050 rok neutralności klimatycznej Wielkiej Brytanii potrzeba będzie ok. 150 GW czystych mocy, z czego 30-60 GW musi być mocami stabilnymi.

Zdaniem FT to oznacza inwestycje w atom, gdyż ani technologia wychwytywania dwutlenku węgla, ani technologia magazynowania energii nie jest obecnie dostępna w komercyjnej skali.

Oznacza to m. in. konieczność opracowania odpowiedniego modelu finansowego celem obniżenia kosztów w porównaniu do tych z projektu Hinkley Point C, gdzie ustanowiono bardzo wysoką tzw. strike price, by przyciągnąć spółki do inwestycji.

Według FT, jednym ze sposobów może być zaproponowany przez francuski EDF model RAB (Regulated Asset Base), czyli dołożenie przedpłaty do rachunków konsumenckich, pozwalające na ograniczenie długu potrzebnego do sfinalizowania projektu.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Jan z Krakowa
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 20:38

Takie podejście jest racjonalne. Coraz bardziej podoba mi się GB. Korzystając z pretekstu o wpływie przemysłowej emisji CO2 na klimat (ten wpływ jest wątpliwy) stworzą sobie silną energetykę, co da efekty gospodarcze i stabilną pozycję kraju w każdej dziedzinie. Nie zaśmiecą swojego kraju produktami wytwarzania energii odnawialnej czy alternatywnej, ani nie poniosą kosztów eksploatacji, utylizacji wiatraków itd.

Tweets Energetyka24