Reklama

Ropa

Wizja, surowce i talenty filarami trwałego rozwoju przedsiębiorstw

Fot. PKN Orlen
Fot. PKN Orlen

Filarami trwałego rozwoju przedsiębiorstw są surowce, wizja i talenty - klarował podczas Kongresu 590 dr Adam Czyżewski, Główny Ekonomista PKN Orlen. Nawiązywał tym samym do raportu przygotowanego przez ekspertów zatrudnionych w spółce.

Podczas dyskusji noszącej tytuł: „Filary trwałego rozwoju przedsiębiorstw. Wizja, surowce, talenty” dr Czyżewski zwracał uwagę, że niezwykle istotne w zarządzaniu biznesem jest myślenie długoterminowe. Nie jest to wbrew pozorom proste, ponieważ firmy muszą przynosić zyski także „dziś”, nie wystarczą plany na przyszłość. 

„Nie wiadomo jak dokładnie zmieni się świat, więc można by powiedzieć, że trudno obrać właściwą strategię. Niemniej, kiedy przyjrzymy się zachodzącym trendom to dostrzeżemy na przykład, że do 2050 roku liczba ludności zwiększy się o ok. trzy miliardy (…) Gdybyśmy chcieli, wykorzystując to czym obecnie dysponujemy, zaspokoić jej wszystkie potrzeby energetyczne, to potrzebowalibyśmy półtorej planety, a mamy jedną” - mówił. 

W związku z powyższym takie firmy jak Orlen muszą brać pod uwagę, że w pewnej perspektywie czasowej niektórych surowców może zabraknąć - dotyczy to nie tylko ropy naftowej, ale także metale ziem rzadkich, wykorzystywane do budowy baterii.

Istotnym problemem w opinii dr. Czyżewskiego jest nie tylko dostępność surowców, ale również niewłaściwe zarządzanie dostępnymi zasobami. Stopniowo do świadomości biznesu, jeśli można tak powiedzieć, przebija się, że za korzystanie ze środowiska trzeba płacić.

„Postanowiliśmy przyjrzeć się co robią globalne firmy, jak radzą sobie z tymi wyzwaniami (…) Na podstawie dostępnych danych identyfikują możliwe do przewidzenia bariery. Mają też wizję tego, jak może wyglądać świat i jak chciałyby się w niego wpisać” - wyjaśniał dr Czyżewski. 

Skoro są firmy, które potrafią równocześnie przygotowywać się na „nadchodzący świat”, równocześnie raportować zyski i pozyskiwać finansowanie, to znaczy, że coś w tym jest. Doktor Czyżewski wskazywał, że z obserwacji wyniknęło, że jeśli firmy dysponują dobrymi strategiami i starają się domykać pewien cykl (zamiast rozwijać się w modelu liniowym - wyprodukuj, wykorzystaj, wyrzuć), to możliwe jest zainteresowanie inwestorów ich działalnością.

„Mają wizję, mają pewne modele, które przekonują długoterminowych inwestorów i umiejętnie zarządzają talentami - ludźmi, których pozyskują i którym dają swobodę w kreowaniu różnych pomysłów na modele biznesowe” - kontynuował Główny Ekonomista PKN Orlen.

„Trzeba mieć długoterminową wizję - z badań wynika, że takie firmy są bardziej odporne na kryzysy i zarabiają więcej, niż podmioty ze strategiami krotkoterminowymi (…) Świat zmienia się tak dynamicznie, że 30 lat to naprawdę mało biorąc pod uwagę trwanie cyklu technologicznego. Trzeba działać już dzisiaj” - zakończył dr Czyżewski. 

Reklama

Komentarze

    Reklama