Wiceprezes Łukoila: Wydobycie ropy w Rosji może zacząć spadać

19 marca 2020, 16:17
13856707405_c7c83e30dd_c
Fot. Sammy Six / Flickr

Jeśli ceny ropy utrzymają się na poziomie poniżej 35 dolarów za baryłkę, to od 2022 wydobycie surowca w Rosji może zacząć spadać - uważa wiceprezes Łukoila, Leonid Fedun.

Fedun powiedział w wywiadzie, że wycofanie się Rosji z umowy OPEC + nie było omawiane na spotkaniu branży z prezydentem Putinem, które odbyło się na kilka dni przed ogłoszeniem tego faktu. Wewnętrzne wyliczenia Łukoila, na które się powołał, wskazują, że ze względu na obniżenie cen paliw (wywołane załamaniem rynku ropy) w portfelu przeciętnego Amerykanina zostanie 6% więcej pieniędzy. A to wszystko w czasie, kiedy Rosja i Arabia Saudyjska toczą „wojnę na wyczerpanie”.

„Najprawdopodobniej (…) jeśli nie będzie porozumienia, a ceny ropy pozostaną w przedziale nie wyższym niż 35 dolarów, to w latach 2022-2023 wydobycie w Rosji zacznie spadać” - wieszczy Fedun.

Zdaniem wiceprezesa Łukoila od 1 kwietnia Rosja zwiększy produkcję, ale nieznacznie: „Myślę, że w najlepszym razie ok. 10% wzrostu dokonanego przez Saudyjczyków”.

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Pan Ferdek
czwartek, 19 marca 2020, 22:44

Reakcja Nabuco, Kiksa (warcabista z grzybem i mc chyba się jeszcze nie otrząsnęli ze wstrząsu) w pełni przewidywalna i jak zwykle na zasadzie "chciejstwa". Zaklinania rzeczywistości ciąg dalszy. I co dobre, nie przyjmują do wiadomości, że w 2022 roku po łupkach w USA pozostanie wspomnienie a jak z rynku odpadnie gracz wydobywający 11,5-12 mln baryłek dziennie to po ile będzie ropa za kwartał? Jak to mówią "tonący brzytwy się chwyta" ale co tam-niech się łudzą.

niedziela, 22 marca 2020, 18:45

Padną to padną takie życie. A Usa napcha sobie magazyny ropą tanią jak nigdy. Reszta amerykańskiej gpospodarki kwitnie przy taniej ropie.

piątek, 20 marca 2020, 14:46

Jak niżej widać zwieracze "puszczają".

Davien
piątek, 20 marca 2020, 13:11

Jak widac reakcja Moskwy powala:) nie dośc ze nie maja szans w tej wojnie to i ich strategia się wali w gruzy. A USA sobie spokojnie wstrzyma wydobycie z łupków, poczeka aż Rosja padnie z wyczerpania i ponoownie wznowią ale was juz tam nie będzie. Aha dla twojej wiedzy większość ropy w USa to złoza klasyczne jak teksas i Zatoka Meksykańska:)

Wania
piątek, 20 marca 2020, 11:16

Ale jak to... Rosyjscy komentatorzy na tym forum piali z zachwytu nad posunięciem Putina bo inne branże poza ropa nareszcie w Rosji będą się rozwijać a tu informacja, że to nie Putin to wymyślił??? Tym gorzej dla nich, bo doprowadzili do kryzysu. USA niestety podejmą produkcję ropy z łupków wtedy, kiedy będzie się to opłacało bo to niewielka część ich budżetu, a Arabia Saudyjska niech uczy zasad ciepłej współpracy Rosję... Już Rosja taka silna jest i wszyscy się jej boją. Tylko po co nawołuje do zniesienia sankcji??? Przecież dzięki sankcjom się rozwija. Nowe produkty z Rosji zalewają świat jak ichnia demokracja.

Kiks
piątek, 20 marca 2020, 09:26

W kapitaliźmie nie ma sentymentów i wspomnień. Tylko nowi inwestorzy. I o jakim ty graczu mówisz? USA są głównie importerem węglowodorów. Wstrząs? Chyba śmiech. I radzę podszkolić język polski.

Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 20 marca 2020, 08:00

Mam wrażenie kiepski,że nie przeczytałeś artykułu? Spokojnie weź oddech i spróbuj jeszcze raz! Dasz radę.

po trzecie sankcje
czwartek, 19 marca 2020, 18:37

Świetny tekst i kilka prawd przemyconych między wierszami: 1) Oczywiście nie omawiali tego wycofania się z porozumienia z Prezydentem Putinem tylko sami dorwali się do podejmowania decyzji i ... wyszło jak wyszło. Teraz Pan Prezydent Putin słusznie uniesie się gniewem i powywala niektórych niekompetentnych z roboty za samowolkę, 2) Patrząc na całość kraju to Amerykanom zostaje w portfelu 6%, a Rosja i AS toczą "wojnę na wyczerpanie", 3) Spadającemu wydobyciu ropy w 2022 nie będą winne sankcje (które jak wiadomo rozwijają gospodarkę Rosji) tylko niska cena ropy na rynkach światowych, 4) Do tej pory wydobywali prawie 100% swoich mocy produkcyjnych, a AS jechała na co najwyżej 83%

Kiks
czwartek, 19 marca 2020, 17:54

No będzie spadać. Chiny tak niechętnie, Polska, Ukraina, Białoruś też kręci nosem :D

Tweets Energetyka24