W marcu Ukraina wznowi zakupy rosyjskiego gazu

8 lutego 2018, 11:28
kobol
Fot. www.gazprom.ru

Naftogaz zamierza w marcu wznowić zakupy rosyjskiego gazu - poinformował prezes spółki, Andriej Kobolew.

„Przeprowadziliśmy kilka rund negocjacyjnych, mamy dokument, który według naszych szacunków jest zbliżony do tego, który zostanie podpisany” - powiedział Kobolew w rozmowie z agencją UNIAN. Szef Naftogazu wyraził również oczekiwanie, że dostawy rosyjskiego gazu, wypełniające obowiązek nałożony przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie, rozpoczną się jeszcze w marcu tego roku.

Podobne zapowiedzi z ust Andrieja Kobolewa padły już w połowie stycznia br. i spotkały się ze stanowczą reakcją Igora Nasałyka, ministra energetyki i przemysłu węglowego. Stwierdził on wówczas, że kiedy ukraiński rząd zatwierdzał plan finansowy spółki na 2018 rok, to sprowadzanie surowca z Rosji nie było rozpatrywane, zaś prezes firmy nie uzgodnił swego oświadczenia z resortem.

Powyższe zapowiedzi są wprost związana z orzeczeniem Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Nakazał on Ukrainie zakup rosyjskiego gazu, w związku z zawartymi wcześniej umowami, zmniejszając równocześnie jego wolumen do 5 mld m3 w okresie 2018 - 2019. Trybunał zobowiązał również Ukrainę do zapłaty ponad 2 mld dolarów długu za surowiec zakupiony od listopada do grudnia 2013 r. oraz od kwietnia do czerwca 2014 r. Na mocy orzeczenia ulec zmianie ma formuła cenowa w umowie między Naftogazem i Gazpromem - ceny będą ustalane w oparciu o notowania spot na rynku niemieckim.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Fun funów USA
poniedziałek, 12 lutego 2018, 20:26

No proszę taka sprawa Ukraińcy wracają do zakupu gazu z Rosji - a raczej \"w Rosji\" (bo cały czas kupowali albo często raczej \"dostawali\" gaz rosyjski ale np. via Polska). A jeszcze kilka dni temu pisaliście jaki to \"wiekopomny\" sukces odniosła Ukraina w Sztokholmie w sporze z Gazpromem. Chyba jednak nie \"odniosła\"?

TTT
piątek, 9 lutego 2018, 23:47

A długi już spłacili

Naiwny
czwartek, 8 lutego 2018, 22:39

Czyli od marca przestaniemy eksportować na Ukrainę \"nasz\" gaz. Przykre bo okres amortyzacji inwestycji PGNiG znacznie się wydłuży.

Tweets Energetyka24